banner

Prezes Polskiego Towarzystwa Chemicznego, prof. Bogusław Buszewski wystosował 12 maja br. apel do środowiska naukowego z prośbą o wsparcie obchodów Międzynarodowego Roku Chemii i setnej rocznicy otrzymania Nagrody Nobla w dziedzinie chemii przez Marię Skłodowską - Curie. Poniżej zamieszczamy ten apel w pełnym brzemieniu.

 

 
             Szanowni Państwo,

   Przyszły rok 2011, decyzją Organizacji Narodów Zjednoczonych, na wniosek UNESCO oraz IUPAC, proklamowano Międzynarodowym Rokiem Chemii (The International Year of Chemistry - IYC2011). W tym roku przypada również setna rocznica otrzymania Nagrody Nobla w dziedzinie chemii przez Marię Skłodowską-Curie (MCS100). Obchody Międzynarodowego Roku Chemii staną się także okazją do podkreślenia wkładu kobiet w naukę światową. Rok ten wyznacza również 100 rocznicę założenia Międzynarodowego Zrzeszenia Towarzystw Chemicznych, których bezpośrednim następcą stała się Międzynarodowa Unia Chemii Czystej i Stosowanej (IUPAC).

Te znamienite cztery okoliczności stają się okazją z jednej strony do ukazania znaczenia chemii jako nauki i jej wpływu na rozwój ludzkości i postępu w cywilizacji, ochronie zdrowia i środowiska, w medycynie i technologii żywności oraz we wszelkich innych rodzajach działalności człowieka. Z drugiej natomiast dają możliwość egzemplifikacji tego rozwoju i ukazania wpływu na ludzkie życie poprzez przypomnienie i upowszechnienie wkładu w rozwój chemii i promieniotwórczości, jaki wniosła w tej dziedzinie nasza dwukrotna laureatka Nagrody Nobla. W związku z tym na świecie organizowane będą najrozmaitsze imprezy popularyzujące chemię pod hasłem „Chemistry - our Life, our Future" - „Chemia - Nasze Życie, Nasza Przyszłość".

Zwracam się do Szanownych Państwa z gorącym apelem o wsparcie starań Polskiego Towarzystwa Chemicznego i Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie oraz o udział w organizacji tak centralnych, jak i lokalnych uroczystości, we własnych środowiskach akademickich i naukowych, upamiętniających i promujących osiągnięcia chemii zarówno jako nauki, jak i jej zastosowań, tak ważkich dla współczesnego, codziennego życia.

Proponuję następujące ramowe formy obchodów IYC2011 i MCS100:


  1. Festiwale Nauki i Sztuki - popularyzujące szeroko pojętą dziedzinę chemii (tzw. chemię dla wszystkich). Wspomniane okazje skłaniają do podjęcia starań, aby te festiwale nastawione były tematycznie na chemię jako taką oraz akcentowały (przynajmniej w jednym z wykładów) rolę Marii Skłodowskiej-Curie w tej dziedzinie;

  2. Serie wykładów, również otwarte, o Marii Skłodowskiej-Curie, promujących naszą podwójną laureatkę Nagrody Nobla, a zarazem pierwszą kobietę, która uzyskała tak zaszczytne wyróżnienie na tym polu;

  3. Ekspozycja w Państwa ośrodkach objazdowej wystawy o naszej Rodaczce przygotowanej przez Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie oraz rozpropagowanie plakatów promujących rok 2011 - IYC2011 i MSC100.


W przypadku pytań lub uwag proszę zwracać się do Zarządu Głównego PTChem. lub Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie drogą telefoniczną lub mailową. Wszelkie kontakty dostępne są na stronie www.ptchem.pl.

Ufam, że tak sama idea obchodów, jak również praktyczny wymiar ich organizacji, spotkają się ze zrozumieniem i przychylnym przyjęciem ze strony Państwa oraz życzliwym i realnym poparciem. Pozwalam sobie wyrazić nadzieję, że Państwa instytucje aktywnie wesprą działania Polskiego Towarzystwa Chemicznego.


Z wyrazami uszanowania - prof. Bogusław Buszewski


 

oem software