Społeczny Instytut Ekologiczny zrealizował projekt pn. „Wzorcowa Sieć Ekoturystyczna", finansowany w ramach Funduszu dla Organizacji Pozarządowych na lata 2009 - 2010. Partnerami projektu były: Lone Lamark - Lone Lamark Reiselivsutvikling Trine Grann - Grindaheim AS z Norwegii - firmy, które mają duże doświadczenie w tego rodzaju działaniach.

Projekt realizowano w 13 sąsiadujących gminach województwa mazowieckiego położonych w zlewni Bugu i Narwi, w powiatach pułtuskim, wyszkowskim, węgrowskim i ostrowskim - Broku, Brańszczyku, Długosiodle, Łochowie, Małkini Górnej, Nurze, Obrytem, Ostrowi Mazowieckiej, Rząśniku, Sadownem, Somiance, Zarębach Kościelnych oraz Zatorach.

Jego celem było stworzenie pierwszej w Polsce wzorcowej lokalnej sieci ekoturystycznej składającej się z 15 różnych obiektów, co powinno przyczynić się do wypromowania turystyki wiejskiej o wysokich standardach ekologicznych.

Drugim, może ważniejszym celem było doprowadzenie do lepszego zrozumienia przez lokalne społeczności wartości zasobów przyrodniczych Natura 2000, a tym samym - większej dbałości o nie.

Jest jednak jeszcze trzeci, niezwykle ważny aspekt tych działań: mają one wpływ na poprawę sytuacji ekonomicznej nie tylko osób świadczących eko usługi, ale i całych lokalnych społeczności, zachęcają do tworzenia zielonych miejsc pracy i uczą, jak to robić.

W efekcie - po przeprowadzeniu konsultacji społecznych i szkoleń - stworzono system certyfikacji ekoturystycznej, a także modelową trasę ekoturystyczną. Powstał także przewodnik "Ekoturysta między Bugiem a Narwią"oraz „Lokalny system certyfikacji ekoturystycznej przewodnik dla przedsiębiorców turystyki wiejskiej".

Obecnie sieć ekoturystyczna to 26 rożnych obiektów - 8 z nich posiada już Polski Certyfikat Ekoturystyczny.

Więcej informacji - http://www.sie.org.pl/zriso-wse.html

oem software