wszystko gra w CNKW Centrum Nauki Kopernik otworzono  interaktywną wystawę, dotyczącą edukacji muzycznej pn. „Wszystko gra”.

Zainstalowano na niej dziewiętnaście „instrumentów” z grupy idiofonów (samodźwięcznych, najstarszych narzędzi dźwiękowych), aerofonów (dętych), chordofonów (strunowych), a także elektrofonów. Ich twórcą jest Michael Bradke – niemiecki muzyk i pedagog o wielkim talencie popularyzatorskim, który od 20 lat konstruuje instalacje dźwiękowe.

Dźwiękowa wystawa, która ma potrwać do 17 marca 2013 roku, znajduje się na terenie stałej ekspozycji Centrum Nauki Kopernik, w którym poziom hałasu dorównuje temu, jaki panuje na szkolnych przerwach między lekcjami. Dołożenie do niego dodatkowych dźwięków na pewno nie zwiększa komfortu zwiedzających się i uczących, nie mówiąc już o tym, że taki hałas po prostu jest szkodliwy.

W Centrum Nauki Kopernik nie ma jednak już wolnego miejsca na kolejne ekspozycje, warto więc może się zastanowić, czy takiego centrum edukacji muzycznej nie zbudować po sąsiedzku, zwłaszcza że Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina będzie w pobliżu budować swój nowy budynek. Biorąc pod uwagę, iż edukacja muzyczna w Polsce też została zaniedbana, byłaby to pożyteczna inicjatywa.(al)