banner


14 marca 2013 r. w czasopiśmie naukowym The Scientist pojawiła się wypowiedź rzecznika Zgromadzenia Noblowskiego Instytutu Karolińskiego, w której motywy złożenia pozwu przez dr. Rongxiang Xu przeciwko Zgromadzeniu określone zostały jako "błahe".


W pozwie tym dr Xu domaga się od Zgromadzenia sprecyzowania stanowiska na temat tego, czy ludzki potencjał regeneracyjny jest wrodzony, czy powstaje w sposób sztuczny. To drugie twierdzenie pojawiło się w oświadczeniu Zgromadzenia przy okazji ogłaszania zwycięzcy Nagrody Nobla za rok 2012 w dziedzinie fizjologii i medycyny. Swój pozew dr Xu złożył w grudniu 2012 roku.


Rzecznik dr. Xu wyraził zdumienie, dowiedziawszy się o tym, że Zgromadzenie traktuje pozew naukowca jako "błahostkę". Wytaczając proces, naukowiec z Chin domaga się od przedstawicieli Zgromadzenia Noblowskiego sprostowania kluczowych założeń naukowych zawartych w decyzji o przyznaniu Nagrody Nobla z października 2012 r., które w jego ocenie zostały błędnie sformułowane.

Intencją dr. Xu nie jest udowodnienie, że nagroda należy się jemu, ale skorygowanie błędnych założeń przyjętych przez Zgromadzenie Noblowskie. Błędy te nie tylko dyskredytują pracę naukową dr. Xu, ale mają również - jego zdaniem - wpływ na zdrowie i bezpieczeństwo ludzi na całym świecie. Pozew ten nie jest tym samym motywowany błahymi przesłankami.


Dr Xu wstąpił na drogę prawną również dlatego, że bez pomocy sądów nie byłby w stanie sam nakłonić Zgromadzenia do sprostowania błędnych twierdzeń, ponieważ instytucja ta ma zbyt silną pozycję. Do wniosku tego doszedł, przyglądając się innym tego typu przypadkom, w których wielu naukowców bezskutecznie próbowało wpłynąć na decyzje Zgromadzenia.


Prowadzone przez dr. Xu badania stosowane nad potencjałem regeneracyjnym ciała ludzkiego systematycznie dostarczały dowodów na to, że potencjał ten jest wrodzony. Na potwierdzenie tego, że ma rację, dr Xu przedstawił niedawno rezultaty regeneracyjnej odbudowy in-situ odciętych palców. Pokazane przez niego zdjęcie obrazuje wpływ wrodzonego potencjału regeneracyjnego ciała na eliminację tkanki bliznowatej, co w konfrontacji pomiędzy postulatami wrodzonego i sztucznego potencjału stanowi argument za tym pierwszym.

Zgromadzenie Noblowskie nagrodę przyznało jednak naukowcom, którzy pracowali nad stworzeniem tego potencjału w sposób sztuczny, co w ocenie dr. Xu stanowi mniej skuteczny sposób postępowania z problematyką regeneracji, a co ważniejsze - może nieść bardzo duże ryzyko.

Jeśli naukowiec z Chin ma rację, twierdzenia Zgromadzenia Noblowskiego i jego ostatnia decyzja o nagrodzie mogą zahamować postęp badań w dziedzinie nauk przyrodniczych.


Źródło: Mebo International

PRNewswire


Patrz również:


http://www.sprawynauki.edu.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=2387:chiski-uczony-vs-komitet-noblowski&catid=248:wersja-elektr&Itemid=1