W przeddzień Światowego Dnia Książki (23.04.) w Warszawie przyznano Nagrodę Literacką m. st. Warszawy. To największa w Polsce nagroda w dziedzinie literatury, fundowana bowiem przez najbogatszy samorząd.

Za całość dorobku w kategorii "warszawski twórca" uhonorowano nią Joannę Kulmową, natomiast w kategorii prozy - Kazimierza Orłosia za powieść "Dom pod Lutnią" i poetę Krzysztofa Karaska za tom "Dziennik rozbitka".
W kategorii literatury dla dzieci otrzymali ją autorzy książki „Gdzie jest wydra? – czyli śledztwo w Wilanowie” - Dorota Sidor / Aleksandra i Daniel Mizielińscy, a w kategorii „edycja warszawska” – Tomasz Mościcki za książkę „Teatry Warszawy 1944 – 1945”.

Do Nagrody Literackiej nominowano:

W kategorii „proza”:

1. „Dom pod Lutnią”, Kazimierz Orłoś
2.„Pra. O rodzinie Iwaszkiewiczów”, Ludwika Włodek
3. „Trociny”, Krzysztof Varga

W kategorii „poezja”:

1.„Dziennik rozbitka”, Krzysztof Karasek
2.„De-klaracje”, Beata Patrycja Klary
3.„Pod światło”, Jacek Podsiadło

W kategorii „książka dla dzieci”:

1. „Gdzie jest wydra? – czyli śledztwo w Wilanowie”, Dorota Sidor / Aleksandra i Daniel Mizielińscy
2. „XY”, Joanna Rudniańska / Jacek Ambrożewski
3.„Tajemnica Malutkiej”, Anna Onichimowska / Agata Dudek

W kategorii „edycja warszawska”:

1 „Budujemy nowy dom. Odbudowa Warszawy w latach 1945-1952”,
Jerzy S. Majewski, Tomasz Markiewicz
2. „Stacja Muranów”, Beata Chomątowska
3. „Teatry Warszawy 1944 – 1945”, Tomasz Mościcki

Stołeczna nagroda jest kontynuacją wyróżnienia przyznawanego przed II wojną światową, w latach 1926-1938. W obecnej wersji nagroda przyznawana jest od 2008 r. Tegoroczna suma nagród w pięciu kategoriach to 200 tys. zł. Autor wyróżniony w kategorii „warszawski twórca” otrzymał 100 tys. zł.