banner


W Krakowie, 1 czerwca o g. 11 w Parku im. H. Jordana, rozpocznie się finał konkursu „Eksperyment łańcuchowy”. Będzie to niepowtarzalna okazja, by zobaczyć łańcuch zbudowany ze 120 najróżniejszych urządzeń, których zadaniem będzie przekazanie metalowej kulki z poprzedniego do następnego urządzenia.


Konkurs „Eksperyment łańcuchowy" został stworzony w 2005 roku w Słowenii, i co roku startuje w nim ponad 50 drużyn. Polską edycję konkursu organizują: Koło Naukowe Biofizyki Molekularnej i Fizyki Medycznej oraz Instytut Fizyki UJ we współpracy z Wydziałem Edukacji Uniwersytetu w Lublanie.
Celem konkursu jest przede wszystkim zachęcenie uczniów do wykorzystania zabawy i twórczości w zdobywaniu wiedzy.

Główną ideą konkursu jest zaprojektowanie i zbudowanie urządzenia, które przy wykorzystaniu różnego rodzaju zjawisk i praw fizycznych przetransportuje metalową kulkę z jednego swojego końca na drugi. Pojedyncze urządzenie powinno działać nie krócej niż 20 sekund, ale nie dłużej niż 120 sekund i mieścić się maksymalnie w wymiarach ławki szkolnej.

Urządzenia składowe były budowane przez ostatnie miesiące przez uczestników konkursu, uczniów z każdego etapu edukacyjnego konkursu oraz studentów. Grupy biorące udział w konkursie mogły się składać maksymalnie z 5 osób (pod opieką mentora).

Podczas finału 1 czerwca wszystkie urządzenia zostaną połączone w jeden, kilkakrotnie uruchamiany łańcuch - wszyscy razem przeprowadzą zatem "Eksperyment łańcuchowy".

„Eksperyment łańcuchowy” będzie trwać od godziny 11 do 16. Kolejne uruchomienia łańcucha urządzeń będą przeplatane transmisją z równocześnie odbywającego się finału w Słowenii. Dzięki temu publiczność będzie mogła uczestniczyć w obu finałach jednocześnie. Po obejrzeniu kolejnych uruchomień specjalna komisja konkursowa wyłoni zwycięzców we wszystkich kategoriach wiekowych.

Prace będą oceniane w trzech głównych kategoriach. Pod uwagę będzie brana liczba wykorzystanych zjawisk fizycznych wraz z umiejętnością ich wyjaśnienia, niezawodność urządzenia oraz kreatywność i estetyka wykonania. W każdej kategorii wiekowej przyznane zostaną nagrody, dodatkowych zwycięzców wybierze także publiczność.


Więcej informacji - http://www.lancuch.if.uj.edu.pl/