Po 300 mln zł do NCN

Utworzono: środa, 16 marzec 2016 ANNA LESZKOWSKA Drukuj E-mail


 

Narodowe Centrum Nauki ogłosiło konkursy OPUS 11, PRELUDIUM 11, SONATA 11 oraz POLONEZ 2 na projekty badawcze w zakresie badań podstawowych. Łączna kwota finansowania wynosi 300 mln zł.


 

Trzy z ogłoszonych właśnie konkursów, OPUS, PRELUDIUM i SONATA, to cieszące się największą popularnością propozycje z oferty Narodowego Centrum Nauki.

OPUS to konkurs skierowany do najszerszego grona naukowców, w którym nie przewidziano wstępnych warunków dotyczących doświadczenia, stopnia i tytułu naukowego ani składu zespołu realizującego badania. Budżet konkursu wynosi 200 mln zł.
 

Konkurs PRELUDIUM adresowany jest do badaczy, którzy dopiero rozpoczynają ścieżkę kariery akademickiej i nie mają jeszcze stopnia naukowego doktora. Na ten konkurs przeznaczono pulę 30 mln zł.
 

Konkurs SONATA również przeznaczony jest dla początkujących naukowców: o finansowanie mogą się starać osoby, które posiadają stopień naukowy doktora od co najwyżej siedmiu lat. Celem programu jest wsparcie kierownika projektu w prowadzeniu badań naukowych wykorzystujących nowatorskie rozwiązania metodologiczne oraz zaplecze aparaturowe. Budżet konkursu to 50 mln zł.
 

W tej edycji konkursu SONATA Rada Narodowego Centrum Nauki w odpowiedzi na postulaty zgłaszane przez środowisko naukowe wprowadziła istotną nowość. Jednostka naukowa będzie mogła otrzymać środki na pokrycie kosztów obniżenia o połowę pensum dydaktycznego kierownika projektu realizowanego w ramach konkursu SONATA 11. Dzięki temu możliwe będzie opłacenie zastępstwa za badacza w zakresie prowadzenia zajęć dydaktycznych.

- Chociaż dydaktyka jest ważnym obowiązkiem nauczyciela akademickiego, musimy zapewnić naszym grantobiorcom warunki do skupienia się na projektach badawczych. Temu właśnie celowi służy możliwość obniżenia pensum dydaktycznego. Jest to szczególnie ważne w przypadku młodych badaczy, dlatego Rada planuje wprowadzenie podobnego rozwiązania w tym względzie również w konkursie SONATA BIS – zapowiada prof. Michał Karoński, przewodniczący Rady NCN.
 

Poza trzema konkursami o charakterze ogólnym ogłoszono również drugą edycję konkursu POLONEZ, realizowanego w ramach programu finansowania badań naukowych i innowacji UE „Horyzont 2020”. Oferta skierowana jest do naukowców przyjeżdżających z zagranicy, chcących prowadzić badania naukowe w polskich jednostkach. Mogą się do niego zgłaszać badacze posiadający stopień doktora lub przynajmniej 4 lata doświadczenia badawczego, którzy w okresie ostatnich 3 lat nie mieszkali, nie pracowali ani nie studiowali w Polsce dłużej niż 12 miesięcy. Budżet konkursu wynosi 20 mln zł.

- Polska nauka nie może rozwijać się w próżni, dlatego wiele inicjatyw Centrum ma na celu ułatwienie nawiązywania i podtrzymywania kontaktów międzynarodowych. POLONEZ jest szansą na zatrudnienie w Polsce zarówno zagranicznych specjalistów, jak i Polaków pracujących w największych światowych ośrodkach. Liczymy, że program może być również wykorzystany przez polskie jednostki do sprowadzenia naukowców, którzy w przyszłości będą mogli się starać o prestiżowe granty europejskie realizowane w tych jednostkach – dodaje prof. Zbigniew Błocki, dyrektor NCN.
 

Projekty w konkursach OPUS 11, PRELUDIUM 11, SONATA 11 oraz POLONEZ 2 można zgłaszać do 15 czerwca 2016 r.

 

 


 

Odsłony: 790
DMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd