Struktury Ziemi

Utworzono: piątek, 08, kwiecień 2016 ANNA LESZKOWSKA Drukuj E-mail


Do 6 maja 2016 w Muzeum Ziemi PAN w Warszawie można oglądać wystawę prac (malarstwo, tkanina, grafika, rysunek)
 Elżbiety Chodorowskiej i Krystyny Szwajkowskiej.Wystawa zatytułowana „Struktury Ziemi”, kolejna  z cyklu Natura – Sztuka,  jest prezentacją prac powstałych z inspiracji materią i żywiołami Ziemi, artystyczną interpretacją struktury, materii skał, niepowtarzalnej kolorystyki i kształtów, które tak często można odnaleźć w krajobrazie Jury Krakowsko- Częstochowskiej.
MZ-ECh1Elżbieta Chodorowska
– artysta plastyk, zajmuje się sztuką włókna, malarstwem, instalacjami plastycznymi – swoje prace malarskie oraz plastyczne opisuje słowami:


Moje obrazy, choć abstrakcyjne, mają oczywisty rodowód w obserwacji natury a stosowany warsztat malarski i wyobraźnia pozwalają mi na transformację, twórczą interpretację fragmentów natury.
W tkaninach dominują tworzywa i techniki, którymi dysponuje szeroko pojęta sztuka włókna.
Interesuje mnie tkanina eksperymentalna, eksperymentalne działanie z włóknem, ponieważ dzięki niej mogę w szerszy sposób wyrazić podjęty przeze mnie problem.  
W pracach plastycznych konfrontuję tkaninę z rzeźbą i elementami malarstwa. MZ-KSz1Krystyna Szwajkowska – artystka zajmująca się w swojej twórczości grafiką, głównie litografią oraz rysunkiem i malarstwem  - o pracach prezentowanych na wystawie pisze:


Moje prace powstały z inspiracji przyrodą, ale jak zwykle motywy, z których korzystam służą mi do obrazowania świata człowieka, ludzkich doznań i odczuć. W prezentowanych pracach z cyklu pt. „Struktury życia” postać człowieka nie występuje, tak jak to miało miejsce w cyklu pt. „Historia naturalna” (wystawa w Muzeum Ziemi w 2010 roku), jednak w wielu obrazach można doszukać się antropomorficznych odniesień.
Grafiki powstały w mojej ulubionej technice litografii; są to prace barwne o charakterze malarskim.
Obrazy graficzne z cyklu pt. „Struktury życia” mają charakter abstrakcyjny. Moja ulubiona materia to powierzchnia kamieni, skał, ich chropowatość, zadrapania, pęknięcia, rysunek.


 


                       


Więcej - www.mz.pan.pl
 

Odsłony: 713
Our website is protected by DMC Firewall!