O robotach medycznych

Utworzono: piątek, 02 grudzień 2016 ANNA LESZKOWSKA Drukuj E-mail
 

Pierwsze kliniczne zastosowanie polskiego robota z rodziny Robin Heart będzie jednym z tematów wiodących podczas XIV konferencji Roboty Medyczne, jaka odbędzie się 9 i 10 grudnia 2016 w Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii w Zabrzu.
 


Konferencja jest dorocznym spotkaniem środowisk specjalizujących się w projektowaniu, konstruowaniu oraz stosowaniu robotów medycznych. 9 grudnia otworzą ją goście z Węgierskiej Akademii Nauk Centrum Badań Energii w Budapeszcie wykładami wprowadzającymi z zakresu projektowania mikrourządzeń wykorzystywanych w rozmaitych dziedzinach techniczno-medycznych - od sensorów stosowanych w motoryzacji po sensoryczne implanty przydatne w neurologii.Kontynuacją praktycznych wątków związanych z rozwojem robotyki medycznej będzie wystąpienie dr n. med. Grzegorza Religi na temat przygotowań do zastosowania klinicznego robota toru wizyjnego Robin Heart PortVisionAble. Ten, opracowany w Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii i partnera przemysłowego projektu koszalińską firmę Meden- Inmed, lekki przenośny robot do operacji endoskopowych ma być eksperymentalnie użyty przez dr. G. Religę w przyszłym roku w Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu im. dr. Wł. Biegańskiego w Łodzi.
Planowaną operację z użyciem robota Robin Heart PVA komentować będzie podczas konferencji grono ekspertów z zakresu chirurgii zabiegowej: prof. Józef Dzielicki, dr Krzysztof Borkowski, dr Michał Zembala, dr Damian Czyżewski oraz dr Tadeusz Morawiec.

Przedstawione zostaną również doświadczenia z dziedziny chirurgii robotowej Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego we Wrocławiu, który jako jedyna placówka w Polsce ma na swoim wyposażeniu amerykańskiego robota da Vinci.


Fundacja Rozwoju Kardiochirurgii, jako gospodarz konferencji, zaprezentuje zakres prac własnych związanych z rodziną robotów Robin Heart, w tym Tele Robina jako platformę wielonarzędziową, umożliwiającą techniczne i systemowe przygotowanie robotów Robin Heart do operacji na odległość.Bardzo interesująco zapowiada się również specjalna sesja konferencji poświęcona robotom rehabilitacyjnym, w ramach której będzie mowa o urządzeniu do pionizowania osób z niedowładem nóg oraz o stanowisku do rehabilitacji stawu skokowego (Politechnika Warszawska), o systemie do rehabilitacji ręki (Politechnika Poznańska) i protezie ręki (Politechnika Wrocławska), o projekcie egzoszkieletu stawu łokciowego (AGH Karków) i o materiałach stosowanych w konstrukcji robotów medycznych (IMiM PAN Kraków).Jak co roku, autorzy prac prezentowanych podczas konferencji walczyć będą o Statuetkę Robina, którą jury konkursowe przyzna pracy najlepiej ocenionej pod względem nowatorstwa, oryginalności i rzetelności prowadzonych badań oraz wagi dla rozwoju zrobotyzowanych urządzeń stosowanych w medycynie.
Poza Statuetką Robina przyznana zostanie również nagroda publiczności - Strzała Robina.


Drugi dzień konferencji (10 XII) będzie miał charakter zamkniętego spotkania w ramach Akademii Sztuki Projektowania Robotów Medycznych (Akademia ISMR). Do udziału zaproszeni są aktywni uczestnicy konferencji, członkowie ISMR oraz specjaliści za zakresu sztuki użytkowej, psychiatrii i psychologii, przedsiębiorczości, prawa i bezpieczeństwa informacji, którzy rozmawiać będą o robotyce medycznej w reprezentowanych przez siebie dziedzinach.
Więcej  na www.conference.medicalrobots.pl

 


 

Odsłony: 877
DMC Firewall is a Joomla Security extension!