Nowe konkursy NCN

Utworzono: czwartek, 15 grudzień 2016 ANNA LESZKOWSKA Drukuj E-mail


Narodowe Centrum Nauki otworzyło nabór do piątej edycji konkursu Etiuda oraz pierwszej konkursów Sonatina i Uwertura.


Naukowcy będą mogli ubiegać się o środki na staże w jednostkach zagranicznych, w tym także w zespołach realizujących granty Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych (ERC). Centrum ogłosiło też konkurs Miniatura na pojedyncze działanie naukowe, do którego nabór rozpocznie się w kwietniu 2017 r.

W grudniu obok znanego już konkursu Etiuda, przeznaczonego dla osób przygotowujących rozprawę doktorską, po raz pierwszy ruszą dwa nowe konkursy NCN: zastępująca dawny ministerialny program Iuventus Plus Sonatina oraz prowadzona w ramach programu Fellowship to visit ERC grantee Uwertura. W kwietniu 2017 r. rozpocznie się natomiast ciągły nabór do trzeciej nowości w ofercie NCN: konkursu Miniatura na pojedyncze działania naukowe.
 

Programy stażowe: Etiuda, Sonatina, Uwertura
 

Etiuda 5 to konkurs przeznaczony na stypendia doktorskie. Doktoranci przygotowujący swoją rozprawę doktorską mogą otrzymać wsparcie finansowe w wysokości 4,5 tys. miesięcznie, a także odbyć staż w zagranicznym ośrodku naukowym. Budżet piątej edycji wyniesie 10 mln zł.

Do konkursu Sonatina 1 mogą przystąpić badacze do 3 lat po uzyskaniu stopnia naukowego doktora. W ramach programu finansowane będzie pełnoetatowe zatrudnienie laureatów w polskich jednostkach naukowych, realizacja projektu badawczego, a także staż w zagranicznym ośrodku naukowym trwający od 3 do 6 miesięcy. Łączny budżet konkursu wyniesie 30 mln zł.

Uwertura 1 to konkurs dla bardziej doświadczonych naukowców, którzy mają co najmniej tytuł doktora i realizowali już projekt badawczy finansowany przez NCN na stanowisku kierownika. Celem programu jest wsparcie polskiego środowiska naukowego w skutecznym występowaniu o środki europejskie na realizację prowadzonych badań i zwiększenie udziału Polaków w gronie laureatów grantów ERC. Aby zdobyć niezbędne doświadczenie polscy badacze odbędą staże w zagranicznych zespołach naukowych realizujących granty ERC, a po powrocie w ciągu 18 miesięcy przygotują i złożą własny wniosek grantowy do tej organizacji. Budżet konkursu wyniesie 5 mln zł.
 

Miniatura, czyli małe granty
 

Ostatni z nowych konkursów, Miniatura, umożliwi sfinansowanie pojedynczych działań naukowych służących realizacji badań naukowych. Tzw. małe granty można będzie przeznaczyć m.in. na badania wstępne i pilotażowe, kwerendy, staże naukowe, konsultacje naukowe, wyjazdy badawcze i konferencyjne. Konkurs skierowany jest do osób z tytułem doktora, które dotąd nie kierowały realizacją projektów badawczych, ani nie były laureatami konkursów stypendialnych i stażowych finansowanych przez NCN.
Laureaci otrzymają na swoje projekty od 5 tys. zł do 50 tys. zł. Nabór wniosków będzie ciągły, a procedura oceny uproszczona, dzięki czemu czas wydania decyzji o finansowaniu skróci się do trzech miesięcy. Budżet zaplanowano na 20 mln zł.

Wnioski do konkursów Etiuda 5, Sonatina 1 i Uwertura 1 należy składać za pośrednictwem systemu OSF (https://osf.opi.org.pl) do 15 marca 2017 r. Wyniki zostaną ogłoszone do 15 września 2017 r. Nabór wniosków w konkursie Miniatura rozpocznie się 3 kwietnia 2017 r. Od grudniowej edycji wnioski konkursowe we wszystkich konkurach NCN będą składane wyłącznie drogą elektroniczną.


 

Odsłony: 902
DMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd