Hortiterapia w Krakowie

Utworzono: poniedziałek, 09 styczeń 2017 ANNA LESZKOWSKA Drukuj E-mail


puttoDwie krakowskie uczelnie: Uniwersytet Rolniczy i Akademia Wychowania Fizycznego uruchamiają wspólnie w marcu tego roku pierwszy w Polsce interdyscyplinarny kierunek studiów podyplomowych - Hortiterapia - terapia ogrodnicza.


 

Hortiterapia (terapia ogrodnicza)- to forma terapii zajęciowej wykorzystującej rośliny, prace ogrodnicze i ogród jako narzędzie terapeutyczne. Jest już standardem m.in. w USA, Wielkiej Brytanii, krajach skandynawskich, w Niemczech, Austrii i Szwajcarii. Hortiterapeuci stosują techniki bazujące na pracy z roślinami do leczenia konkretnych dysfunkcji - fizycznych i psychicznych pacjentów. Hortiterapia wykorzystywana jest także w rehabilitacji zawodowej i resocjalizacji.


spizarniaStudia przeznaczone są dla absolwentów różnych kierunków przyrodniczych, w tym ogrodnictwa, także terapii i pedagogiki, dla wszystkich zainteresowanych terapią zajęciową stosującą rośliny, ogrodnictwo i ogrody jako narzędzie terapeutyczne. Studia te przygotują absolwentów do efektywnej pracy w zawodzie hortiterapeuty.


Realizowany program uwzględnia standardy kształcenia terapeutów ogrodniczych przyjęte w Wielkiej Brytanii (Fundacja Thrive) i Stanach Zjednoczonych (Stowarzyszenie AHTA, American Horticultural Therapy Associacion).ogród2


Najnowszą wiedzę i umiejętności przekazywać będą pracownicy naukowi AWF w Krakowie, Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, oligofrenogpedagodzy i logopedzi, oraz hortiterapeuci z brytyjskiej fundacji Thrive.


ogrod1W trakcie studiów uczestnicy poznają:

-  problematykę terapii zajęciowej, psychologii, pedagogiki specjalnej, komunikacji alternatywnej,

-  zagadnienia z ogrodnictwa: z zakresu uprawy i rozmnażania roślin ozdobnych i sadowniczych, ziół i warzyw, w oparciu o reguły ogrodnictwa ekologicznego,

- zasady projektowania ogrodów terapeutycznych oraz organizowania warsztatu pracy terapeuty ogrodniczego,

- sprawdzone i współczesne metody terapii ogrodniczej,

- sposoby zdobywania funduszy na działalność terapeutyczną.

W programie przewidziano także wyjazdy studyjne do najważniejszych ośrodków prowadzących zajęcia hortiterapeutyczne w Polsce.

 

 

Więcej - http://hortiterapia.ur.krakow.pl/

 

 

 


 

Odsłony: 825
Our website is protected by DMC Firewall!