Sonatina i Miniatura rozstrzygnięte

Utworzono: niedziela, 06 sierpień 2017 Anna Leszkowska Drukuj E-mail

 

Narodowe Centrum Nauki rozstrzygnęło 3.08.17pierwszą edycję konkursu Sonatina. Jego laureatom przekazane zostanie ponad 24 mln zł, dzięki którym polscy naukowcy nie tylko zrealizują swoje badania, ale też odbędą międzynarodowe staże.
Opublikowano również nazwiska pierwszych laureatów konkursu Miniatura na pojedyncze działania naukowe.

 


Sonatina to konkurs, do którego przystąpić mogą badacze do 3 lat po uzyskaniu stopnia naukowego doktora. W ramach grantu finansowane jest pełnoetatowe zatrudnienie laureata w polskiej jednostce naukowej, realizacja projektu badawczego oraz staż w zagranicznym ośrodku naukowym, trwający od 3 do 6 miesięcy. W pierwszej edycji konkursu zgłoszono 123 wnioski, z czego finansowanie otrzyma 36. Łączny budżet nagrodzonych projektów wyniósł ponad 24 mln zł.

-  Sonatina to nowy konkurs w naszej ofercie, a zarazem następca ministerialnego programu Iuventus Plus – tłumaczy prof. Zbigniew Błocki, dyrektor NCN. – Dzięki wyraźnemu zwiększaniu budżetu Centrum w ostatnich latach przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, w pierwszej edycji konkursu udało się osiągnąć wskaźnik sukcesu na poziomie 29%, czyli bardzo blisko uważanych za optymalne 30%.


Przejęty od MNiSW program Iuventus Plus został wkomponowany w istniejącą ofertę Narodowego Centrum Nauki, tak, aby tworzyła ona spójną całość. Sonatina to konkurs dla osób, które doktorat uzyskały stosunkowo niedawno i potrzebują z jednej strony stabilnego zatrudnienia w jednostce naukowej, a z drugiej – rozwijania międzynarodowej współpracy.
Po zakończeniu realizacji tego grantu badacze mogą starać się o finansowanie projektu w konkursie Sonata dla bardziej doświadczonych doktorów, czy Sonata Bis, który umożliwia utworzenie całego zespołu badawczego.


W grupie nauk humanistycznych, społecznych i o sztuce nadesłano 44 zgłoszenia, z których 6 otrzymało finansowanie o łącznej wysokości 3,2 mln zł.


W naukach o życiu zgłoszono 31 propozycji, a do realizacji wybranych zostało 11 z nich z łącznym budżetem w wysokości 9 mln zł.


Najwięcej wniosków, aż 48, złożyli przedstawiciele nauk ścisłych i technicznych. W tej grupie wyróżniono 19 propozycji o łącznym budżecie 11,8 mln zł.

 

Odsłony: 694
Our website is protected by DMC Firewall!