100 lat ochrony środowiska w Polsce

Utworzono: środa, 23 wrzesień 2020 Anna Leszkowska Drukuj E-mail

Pod takim tytułem odbyła się 15-16.06.20 w Warszawie konferencja zorganizowana przez Instytut na rzecz Ekorozwoju, a jej owocem jest wydana obecnie obszerna i wartościowa merytorycznie publikacja, też tak zatytułowana.


Jak pisze we wstępie do niej prezes InE dr Wojciech Szymalski, „Założenia, jakie przyświecają tej publikacji, są z jednej strony szczytne, z a drugiej strony praktyczne. Szczytne, bo symboliczne 100 lat ochrony środowiska w Polsce liczymy od dnia 17 grudnia 1919 roku, kiedy to środowiska naukowe zaproponowały utworzenie Państwowej Rady Ochrony Przyrody w niepodległej II Rzeczypospolitej Polskiej. Rada – tzw. tymczasowa – została utworzona jeszcze w tym samym roku.
Praktyczne, bo w Fundacji Instytut na rzecz Ekorozwoju zauważyliśmy problem polegający na niedostatku diagnozy w zakresie polityki ochrony środowiska w Polsce. W 2020 roku kryteriów do takiej diagnozy przede wszystkim dostarcza 17 Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ, które służą jako osnowa tej publikacji”.

Publikacja zawiera ponad 250 stron, na których w 14 artykułach i 5 felietonach podsumowane są dzieje polskiej polityki ochrony środowiska i zaproponowane rozwiązania, które dziś mogą poprawić jej stan. Zamieszczono w niej także Apel Stulecia Polskiej Ochrony Środowiska.

Raport można przeczytać na stronie Instytutu - www.pine.org.pl/wp-content/uploads/2020/09/100lat.pdf

 

Odsłony: 213
Our website is protected by DMC Firewall!