Klips do diagnostyki nowotworów skóry

Utworzono: czwartek, 08 październik 2020 Anna Leszkowska Drukuj E-mail


Zespół naukowców z Wydziału Nauk Ścisłych i Technicznych Uniwersytetu Śląskiego: dr Robert Koprowski, prof. Zygmunt Wróbel, oraz z oraz ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego: dr Sławomir Wilczyński i prof. Barbara Błońska-Fajfrowska skonstruowali urządzenie ułatwiające diagnostykę nowotworów skóry.

 

Dermatolodzy, badając znamiona barwnikowe na skórze pod kątem ryzyka zachorowania na raka, najczęściej dokonują oceny przy użyciu dermatoskopu, urządzenia z wbudowanym podświetleniem powiększającego zmienione miejsce. Zwracają szczególną uwagę na asymetrię nacieku, różnice w zabarwieniu czy nierówność brzegów, starają się także obserwować jego głębsze struktury. Działanie to jest o tyle ważne, że prawdopodobieństwo wyleczenia nowotworu skóry zależy od grubości guza. Jeśli nie przekracza ona 1 mm, wówczas chirurgiczne usunięcie zmiany daje szansę nawet na całkowite wyleczenie pacjenta. Użycie dermatoskopu nie pozwala jednak dokładnie zmierzyć owej grubości i wewnętrznej struktury nacieku.
Interesujące rozwiązanie tego problemu zaproponowali naukowcy z Uniwersytetu Śląskiego oraz Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Zaprojektowali wspólnie specjalny klips wspomagający diagnostykę nowotworów skóry, w tym czerniaka złośliwego.

– Urządzenie przypomina zwykłą klamerkę do bielizny. Łapiemy fałd skóry w miejscu, w którym znajduje się znamię. Wyemitowana wiązka światła jest kierowana do licznych odbiorników zlokalizowanych w jednym z ramion klipsa. To z kolei pozwala określić grubość zmiany i inne jej parametry oraz decydować o podjęciu leczenia lub dalszej obserwacji. Dzięki temu diagnostyka takich nowotworów skóry, jak czerniak złośliwy, będzie szybsza, obarczona mniejszymi błędami oraz niezależna od operatora - mówi dr hab. inż. Robert Koprowski, prof. UŚ, współautor wzoru użytkowego.

Zaproponowana przez naukowców metoda badania jest nieinwazyjna i bezpieczna nawet dla miejsce zmienionych chorobowo. Klips może być również wykorzystywany do monitorowania postępów leczenia zarówno w warunkach szpitalnych, jak i domowych.

Autorom wzoru użytkowego – dr. hab. inż. Robertowi Koprowskiemu, prof. UŚ, prof. dr hab. inż. Zygmuntowi Wróblowi, a także dr.hab. n. farm. Sławomirowi Wilczyńskiemu, prof. SUM i prof. dr hab. n. med. Barbarze Błońskiej-Fajfrowskiej z SUM zostało przyznane prawo ochronne na to urządzenie.

 

 

Odsłony: 170
DMC Firewall is a Joomla Security extension!