Polacy w konkursie Synergy

Utworzono: czwartek, 05 listopad 2020 Anna Leszkowska Drukuj E-mail


W rozstrzygniętym konkursie Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych (ERC) - Synergy, będącego częścią unijnego programu Horyzont 2020 – grant dotyczący pomiaru kosmicznych odległości otrzymał czteroosobowy zespół, którego dwoje uczestników pochodzi z Polski (pozostali są z Francji i Chile). Są nimi astronomowie: prof. Grzegorz Pietrzyński z Centrum Astronomicznego im. Mikołaja Kopernika PAN w Warszawie oraz prof. Bożena Czerny z Centrum Fizyki Teoretycznej PAN.


Pomiar kosmicznych odległości jest jednym z najtrudniejszych zadań współczesnej nauki. Pozwala nie tylko poznać fizyczne rozmiary Wszechświata, lecz także zbadać, jak jest zbudowany i jak ewoluuje. Wskazuje również, ile energii emitują badane obiekty i pomaga w określaniu ich natury.

Na konkurs Synergy wpłynęło ponad 440 wniosków, z których zwycięskie 34 grupy badawcze otrzymają w sumie 350 milionów euro. Zaangażowanych w projekty będzie 116 naukowców, którzy będą realizować swoje projekty na 86 uniwersytetach i w ośrodkach badawczych 22 krajów w Europie i poza nią. Najpopularniejsze lokalizacje to Niemcy (zaangażowane w 18 projektów), Francja (13) i Wielka Brytania (8). Dziesięć grup badawczych będzie obejmować jednego badacza pracującego w USA, Kanadzie, Chile, Japonii lub Australii.

Granty, każdy o wartości około 10 mln euro, pozwolą stworzyć około 1000 miejsc pracy dla stypendystów z tytułem doktora, doktorantów i innych pracowników zespołów badawczych stypendystów.

więcej -  https://erc.europa.eu/

 

 

 

 

 

 

 

Odsłony: 177
DMC Firewall is a Joomla Security extension!