Opowiadania i nowele Prusa

Utworzono: środa, 14 październik 2009
prus.jpg Bolesława Prusa Opowiadania i nowele to kolejna pozycja klasyki literatury wydana z okazji 90-lecia serii Biblioteka Narodowa przez wydawnictwo Ossolineum.

Utwory nowelistyczne Prusa są od lat przedmiotem zainteresowania wielu oficyn drukarskich. Jak podaje redaktor wydania - Tadeusz Żabski - aż do ostatniej wojny dominowały jednak wydania pojedynczych utworów, choćby z racji umieszczania ich na liście lektur obowiązkowych. Po wojnie kontynuowano te tradycje, ale publikować zaczęto też tomiki zawierające kilka - kilkanaście nowel, przy czym różniły się one dość znacznie pod względem zawartości.

Obserwując tradycje wydawniczą odnosi się wrażenie, że nie istnieje kanon najlepszych opowiadań Prusa, że każdy wybór jest rezultatem indywidualnej decyzji wydawcy, u którego podstaw leży artystyczny lub ideologiczny system wartości. Wydany obecnie (wyd. I) przez Ossolineum tom zawiera teksty charakterystyczne dla poszczególnych odmian pisarstwa. Dlatego znalazła się w nim zupełnie zapomniana, ale oryginalna humoreska „Z notatek hreczkosieja" , „sensacyjna" „Szkatułka babki", „filantropijna" „Sieroca dola", czy afabularny obrazek „Pod szychtami". Trzon tomu stanowią utwory realistyczne, najwyżej cenione przez autora, czytelników i historyków literatury, które weszły na stałe do dorobku piśmiennictwa polskiego (m.in. „Antek", „Katarynka", „Kamizelka", „Grzechy dzieciństwa").(js)

Bolesław Prus, Opowiadania i nowele. Wybór., Ossolineum, Wrocław 2009, s. 419


 

oem software Odsłony: 4921
DMC Firewall is a Joomla Security extension!