banner


Nakładem Wydawnictwa TRIO w koedycji z Fundacją na rzecz Nauki Polskiej oraz Instytutem Archeologii i Etnologii PAN ukazała się książka Płock wczesnośredniowieczny pod redakcją Andrzeja Gołembnika.

 plock1Książka jest pracą zbiorową sześciu autorów, którzy podjęli próbę podsumowania i krytycznej oceny dotychczasowych ustaleń dotyczących genezy i rozwoju osadnictwa wczesnośredniowiecznego i średniowiecznego Płocka. Istniała bowiem pilna potrzeba uporządkowania wiedzy o pierwszych wiekach historii miasta i włączenia jej do głównego nurtu dyskusji o początkach państwa polskiego.
Treść książki oparta jest głównie na wynikach prac prowadzonych w ostatniej dekadzie XX wieku. Główny kierunek analizy skierowany został na ocenę zjawisk przestrzennych i pozostałości najstarszej architektury. Ustalono fazy rozwoju płockiej aglomeracji w jej najwcześniejszych dziejach aż do wytyczenia miasta lokacyjnego.

Książka składa się z 9 bogato ilustrowanych (zdjęcia, rysunki) rozdziałów oraz bogatej bibliografii, a także indeksów osób, nazw geograficznych i etnicznych oraz spisu ilustracji i rycin. W każdym rozdziale znajdują się również rozszerzające wiedzę przypisy. (js)

Płock wczesnośredniowieczny, red. Andrzej Gołembnik, Wydawnictwo TRIO, Warszawa 2011, s. 444, cena 55 zł.