Kuba - rajski ogród

Utworzono: czwartek, 10 listopad 2011 ANNA LESZKOWSKA Drukuj E-mail

W serii „Historia państw świata w XXI i XX wieku” Wydawnictwo TRIO wydało książkę Marcina Gawryckiego i Natalii BlochKuba.

kubaDo brzegów jej przypłynęli od strony północnej w niedzielę 28 października. Ledwo ją Admirał zobaczył, przekonał się, że pod względem bogactwa przewyższa wyspy wprzódy odkryte, iż przewyższa je tak pod względem malowniczości swych wzgórz i gór, jak i pod względem różnorodności gatunków drzew, rozległości pól, długości skalistych czy bądź piaszczystych brzegów” - pisał w Dziejach żywota i znamienitych spraw Admirała don Krzysztofa Kolumba jego syn, Fernando Kolumb.

Zamieszkujący ją wcześniej Indianie praktycznie zostali unicestwieni przez Hiszpanów. Symbolem końca indiańskiej Kuby było spalenie na stosie w 1512 r. wodza plemienia Taino, Hatueya, który odmówił w obliczu śmierci przyjęcia chrześcijaństwa.

"Ktokolwiek przybywał na Kubę, wpadał w zachwyt nad „Perłą Antyli”. Jeśli kiedykolwiek zaginę, powinno się mnie szukać albo w Andaluzji, albo na Kubie” - oświadczył Federico Garcia Lorca. Carlos Eire, kubański pisarz mieszkający w USA wspomina, że w dzieciństwie ojciec opowiadał mu, iż „rajski ogród był tutaj, na Kubie, i że Adam i Ewa byli pierwszymi Kubańczykami, zatem cała ludzkość to są jakby Kubańczycy”.
Nic dziwnego, że autorzy książki we wstępie oświadczają, iż pisanie o Kubie to fascynująca przygoda.

Omawiają w niej dzieje wyspy od XIX wieku, czasów wojny o niepodległość Ameryki Łacińskiej, kiedy Kuba była ostatnią kolonią hiszpańską w Ameryce. Szczególnie zwracają uwagę na okres amerykańskiego patronatu nad wyspą (1898-1933), rewolucję 1933 roku, erę Batisty (1933-59), postać Fidela Castro i rewolucję oraz czasy Kuby socjalistycznej z uwzględnieniem stosunków kubansko-amerykańskich, kubańsko-radzieckich (także kubańsko-chińskich) oraz roli Kuby w ruchu państw niezaangażowanych - jej strategii kontynentalnej – również w odniesieniu do Afryki. Nie brakuje opisu Kuby współczesnej, jej roli na arenie międzynarodowej oraz jej kultury i polityki.

Książkę – bogatą w zdjęcia - zamyka kalendarium, wykaz prezydentów Kuby w okresie walk o niepodległość republiki, wykaz skrótów, bardzo przejrzyste i staranne wskazówki bibliograficzne oraz indeks osób.


Marcin Gawrycki, Natalia Bloch, Kuba, Wydawnictwo TRIO, Warszawa 2010, s.631


Odsłony: 2087
Our website is protected by DMC Firewall!