kultura i hegemoniaWydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Mikołaja Kopernika wydało w serii Polityka w kulturze antologię tekstów Szkoły z Birmingham – Kultura i hegemonia w wyborze i pod redakcją Michała Wróblewskiego.

Na antologię z przedmową Zygmunta Baumana i wstępem Michała Wróblewskiego składają się teksty badaczy skupionych wokół Centre for Contemporary Cultural Studies (CCCS) - ośrodka badawczego, działającego przy Uniwersytecie w Birmingham, którego dokonania zaowocowały powstaniem ośrodków współczesnych badań kulturowych przy uniwersytetach 17 krajów, osiągając – poprzez uprawianie studiów kulturowych – rangę ruchu międzynarodowego.

Angielscy badacze dowodzą, że kultura jest obszarem ideologicznego tarcia pomiędzy grupami dominującymi a podporządkowanymi, na którym nieustannie ujawniają się skrywane antagonizmy i zatargi. Wizerunki płci, media, kultura masowa, subkultury młodzieżowe, muzyka popularna, rasizm - wszystkie te zjawiska zostają wpisane w kontekst hegemonicznych stosunków władzy.

Szkoła z Birmingham (pionier w zwiastowaniu i promowaniu nowych celów, tematyki i strategii nauk społecznych w Wielkiej Brytanii), podejmuje bowiem najważniejsze wątki twórczości Antonia Gramsciego, wybitnego teoretyka władzy, którego pojęcie hegemonii zrobiło zawrotną karierę w naukowych analizach współczesnej polityki, kultury, społeczeństwa.

Jak zauważa Michał Wróblewski – redaktor tomu – prace szkoły birminghamskiej – fundamentu studiów kulturowych - pozostają w większości nieznane polskiemu czytelnikowi. Z jego stratą, gdyż badacze angielscy podejmują tak ważne współcześnie tematy jak rasa, płeć, media, edukacja, subkultury, klasa robotnicza, polityka miejska, sport, ideologia.

Wybór tekstów do książki dotyczy tylko kilku tematów – klasyki twórczości szkoły:

Subkultura: znaczenie stylu (Dick Hebdige)
Ustrukturyzowana komunikacja wydarzeń (Stuart Hall)
Kultury młodzieżowe klasy robotniczej (John Clarke, Tony Jefferson)
Chuligaństwo stadionowe a skinheadzi (John Clarke)
Symbolizm i praktyka. Teoria społecznego znaczenia muzyki popularnej (Paul Willis)
Motocykl w subkulturze (Paul Willis)

Powszechnie wiadomo, że kobiety z natury mają skłonność do bycia dość osobistymi (Charlotte Brunsdon)
Dobre, złe, brzydkie. Wizerunki młodych kobiet na rynku pracy (Christine Griffin)
Opuszczając Babilon. Rasa, klasa i autonomia (Paul Gilroy)

Książka ta stara się więc wypełnić nieobecność angielskich studiów kulturowych w dyskursie polskiej humanistyki. (am)

Kultura i hegemonia, antologia tekstów Szkoły z Birmingham, red. Michał Wróblewski, Wydawnictwo Naukowe UMK, Toruń 2012, s. 330