banner

Ośrodek Studiów Strategicznych Europejskiego Centrum Analiz Geopolitycznych jest wydawcą książki Marcina Domagały - Percepcja konfliktu kaukaskiego w polskich mediach w 2008 r.


percepcja_bigTo imponująca i wyczerpująca analiza materiałów prasowych ukazujących wojnę na Kaukazie w 2008 roku, której stronami były Rosja, Gruzja, Abchazja i Osetia.
Autor zanalizował ponad 4 tysiące tekstów z mediów papierowych i elektronicznych, które opisywały i komentowały ten konflikt w czasie jego trwania. Powstał z tego obraz sposobu relacjonowania kaukaskiej wojny przez Polaków, uzasadniający powszechne spostrzeżenia, iż dziennikarze, ale i politycy, częściej posługują się emocjami niż chłodnym rozumem.

„Przekaz medialny poświęcony wojnie na Kaukazie w 2008 r. nie odpowiadał w pełni jej rzeczywistemu przebiegowi, a dyskurs o konflikcie można byłoby zamknąć w prostym zdaniu: Rosja to siejący terror agresor, który zagraża całemu swojemu otoczeniu” – pisze autor książki.

Analiza źródeł oraz wnioski, jakie z niej płyną pozwoliły autorowi udowodnić, że przekazy w polskiej prasie drukowanej oraz Internecie były mało wiarygodne i odbiegały od rzeczywistości, że wpisywały się w mechanizmy wojny sieciowej,  były bardzo niskiej jakości , zmanipulowane, że używano języka ocen, nie faktów, a wizerunek Federacji Rosyjskiej był tendencyjny i stronniczy, w przeciwieństwie do wizerunku Gruzji.

Miało to źródło w charakterze polskich mediów, które nie są krytyczne wobec władzy, w dodatku dziennikarzom często brakuje elementarnej wiedzy w zakresie, w jakim się wypowiadają. Jak wynika z badań autora, polska prasa pobieżnie traktowała przyczyny i okoliczności wybuchu najostrzejszej fazy działań wojskowych na Kaukazie, a można się było o tym przekonać, porównując choćby ten polski dyskurs medialny z raportem UE na ten temat, czy śledząc na bieżąco ten konflikt w zagranicznych mediach.
 

Rozprawa została podzielona na 10 rozdziałów. Pokazują one m.in.  tło historyczne tego obszaru wprowadzające w istotę konfliktu kaukaskiego, medialny obraz państw i ich mieszkańców, działań wojennych, opinie polityków, aspekty religijne konfliktu  wraz ze stanowiskiem kościołów, a także wymiar ekonomiczny tej wojny.
 

Książka, choć dotyczy sposobu relacjonowania wojny na Kaukazie przez media, w istocie jest pracą historyczną, szczegółowo dokumentującą konflikt kaukaski. Wielka liczba przypisów, bogata bibliografia, liczne mapy, ryciny, tabele,  sprawiają, iż jest to kompendium wiedzy na dobrą sprawę nie tylko konfliktu kaukaskiego w 2008 r., ale i historii tego regionu. Wnioski, do jakich dochodzi autor mają też znaczenie w 2015 roku – wszak konflikt na Ukrainie rozgrywany jest przez media dokładnie tak, jak ten sprzed 7 lat na Kaukazie.(al.)


Percepcja konfliktu kaukaskiego w polskich mediach w 2008 r., Marcin Domagała,  Ośrodek Studiów Strategicznych Europejskiego Centrum Analiz Geopolitycznych, Warszawa 2014, s. 423