banner

Kresowa Agencja Wydawnicza wydała książkę Marii Szyszkowskiej – Człowiek uwikłany. Ideały jako drogowskazy.

 

do szyszk.Prof. Maria Szyszkowska, filozof, znana jest m.in. z autorstwa koncepcji prawa naturalnego,  filozofii codzienności oraz filozofii farmacji. Książka, którą ostatnio wydala, a napisała ich wiele -  dotyczy ideałów, które w życiu pełnią rolę drogowskazów, a których współczesny człowiek jest pozbawiony.

Istniejemy w świecie pozornych wartości i zniewalani nakazem przystosowania się do poglądów i obyczajów większości, gubimy poczucie sensu własnego istnienia – pisze autorka. Jej niepokój budzi wiele spraw: m.in. to, że nie dostrzegamy drugiego człowieka zajęci własnymi sprawami, choć przecież w Polsce dominuje etyka chrześcijańska, głosząca miłość bliźniego.
Niepokojący jest także brak sentymentów, które nas wiążą ze sobą, zwierzętami, tradycją kulturową. Coraz częściej natomiast łączą nas więzy interesowne, a egoizm stal się powszechną postawą  życiową.

Niepokojące jest także to, że w naszej epoce neguje się ideały, które są niezbędne, jeśli świat ma przetrwać. Ideały przecież nadają sens naszemu istnieniu, stanowią przeciwwagę  do kultu pieniędzy i majątku.

Maria Szyszkowska zwraca również uwagę na to, że nowoczesność  stała się wartością, że komputery, telefony komórkowe i inne wynalazki, będące tylko środkami technicznymi, zastąpiły treści intelektualne. Tych zresztą jest coraz mniej, więc brakuje też idei kształtującej kierunek działań społeczeństwa. Autorka wskazuje ideały, do których powinno się dążyć, by zmieniać świat na miarę  naszych tęsknot i aby mieć poczucie sensu własnego istnienia.

Książka Człowiek uwikłany podejmuje problematykę  z zakresu filozofii człowieka, filozofii polityki, aksjologii, filozofii prawa, filozofii farmacji, a także zakresu ekonomii – dziedzinie, w której manipuluje się naszą świadomością.(al)


Człowiek uwikłany. Ideały jako drogowskazy, Maria Szyszkowska, Kresowa Agencja Wydawnicza, Białystok 2014, s. 211