banner

ekonomiaWydawnictwo Krytyki Politycznej wydało głośną na świecie książkę Ha-Joon Changa – Ekonomia. Instrukcja obsługi w tłumaczeniu Barbary Szelewy.


Jest to już druga książka tego ekonomisty z Cambridge, która cieszy się dużą poczytnością z uwagi na jego wielki talent popularyzatorski (pierwszą było 23 rzeczy, których nie mówią ci o kapitalizmie). Autor potrafił w niej w sposób niezwykle przystępny naukowo opisać te zjawiska ekonomiczne, które podawane są zwykle w sposób hermetyczny, językiem specjalistów, bądź opisywane publicystycznie, ale powierzchownie, bez analizy ich przyczyn.

   

Ha-Joon Chang zaznacza na wstępie, iż przedstawia czytelnikom wiele odmiennych sposobów analizy ekonomii w przekonaniu, że sami mogą osądzić różne podejścia do wybranych zagadnień, gdyż ważne jest jak myśleć, a nie co myśleć.
   

Tym, co tę książkę odróżnia od szacownych podręczników ekonomii jest też aktualność i uniwersalność. Zawarto w niej bowiem bardzo dużo informacji ekonomicznych o wielu państwach, a znaczna część danych dotyczy wielkości gospodarki światowej, proporcji PKB przeznaczanego na inwestycje w różnych krajach, itd. Rozszerzają ten wywód informacje z zakresu historii i geografii gospodarczej państw i świata, wiedzy, która w Polsce zanikła 25 lat temu, a teraz jest mozolnie odbudowywana.

   

Książka podzielona jest na dwie części, z których pierwsza, poprzedzona prologiem i dowcipnym interludium, w którym autor daje wskazówki, jak ją czytać, nosi tytuł „Oswajanie się z ekonomią”. W pięciu rozdziałach opisuje nie tylko przedmiot ekonomii, ale i przedstawia krótką historię kapitalizmu, daje wskazówki, jak uprawiać ekonomię i przedstawia „portrety” aktorów gospodarczych.

   

Druga część, nosząca tytuł „Zastosowania”, to już rozważania ekonomiczne na konkretnych przykładach. W siedmiu rozdziałach mowa jest o produkcji, dochodzie i szczęściu, produkcji i finansach, nierównościach i biedzie, pracy i bezrobociu, roli państwa i wymiarze międzynarodowym dóbr.
   

W epilogu natomiast, niczym na zakończenie wykładu, stawia pytanie: jak używać ekonomii, skoro nie jest ona nauką, a sprawą polityczną? (to teza, z którą wielu ekonomistów zapewne się nie zgadza). W jaki sposób ją uprawiać, jeśli dróg jest wiele, a każda ma swoje wady i zalety?
   

Jest to łatwiejsze niż się wydaje – kwituje i podkreśla, że kryzys gospodarczy uświadomił ludziom, że nie można zostawiać gospodarki zawodowym ekonomistom i technokratom. Wszyscy winniśmy mieć wiedzę niezbędną do zarządzania gospodarką. Ta książka jest właśnie takim pierwszym i podstawowym narzędziem do tego celu.(js)

   

Ekonomia – instrukcja obsługi, Ha-Joon Chang, Wydawnictwo Krytyki Politycznej, wyd. I, Warszawa 2015, s. 393, cena 39,90 zł

Książka dostępna jest także w formie e-booka.