Krótka historia religii

Utworzono: wtorek, 26 grudzień 2017 Anna Leszkowska Drukuj E-mail


Krotka historia religiiWydawnictwo RM wydało serię książek o charakterze encyklopedycznym, dotyczących kilku dziedzin wiedzy.
Jedną z nich jest Krótka historia religii autorstwa Richarda Hollowaya, emerytowanego biskupa Edynburga i prymasa szkockiego Kościoła Episkopalnego, autora ponad 20 książek o tematyce religijnej, prowadzącego programy radiowe i telewizyjne. Tłumaczył książkę Sergiusz Lipnicki.


Książka jest panoramą systemów i wierzeń religijnych od zarania dziejów ludzkości po wiek dwudziesty pierwszy. W 40 rozdziałach pokazuje, jakich odpowiedzi udzielał człowiek w swoich dziejach na pytania będące fundamentem religii: Skąd się wziął wszechświat, a w nim człowiek? Czy istnieje ktoś, kto ich stworzył? Czy śmierć jest końcem wszystkiego? Czy czeka nas może coś jeszcze? A jeśli tak, to co to właściwie będzie?

Nie ograniczając się do największych religii – judaizmu, islamu, chrześcijaństwa, buddyzmu i hinduizmu – autor rozważa, skąd wzięły się wierzenia religijne, jak ludzie szukali i nadal poszukują sensu istnienia, analizuje dzisiejsze fascynacje scjentologią i kreacjonizmem, przemoc o podłożu religijnym, wrogość między ludźmi religijnymi i sekularystami, a także wiele innych problemów. Pisząc dla wierzących i niewierzących, a szczególnie dla młodych, którzy dopiero wyrabiają sobie własne zdanie, z wielką wrażliwością prowadzi czytelników przez świat wiary, podkreśla jej wyjątkową wartość dla człowieka, wzbudza ciekawość i zachęca do tolerancji.

Krótka historia religii, Richard Holloway, Wydawnictwo RM, Warszawa, 2017, s.278, cena 29,99 zł (w tym 5% VAT)

Odsłony: 249
DMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd