Polityka gospodarcza

Utworzono: wtorek, 26 grudzień 2017 Anna Leszkowska Drukuj E-mail


polityka gosp sghOficyna Wydawnicza SGH wydała książkę pt. Polityka gospodarcza, autorstwa Dariusza K. Rosatiego.

Jak podaje autor w przedmowie do książki, monografia została opracowana na podstawie cyklu wykładów z polityki gospodarczej, jakie prowadził w latach 2010 – 2016 dla studentów SGH. Decyzja o ujęciu omawianych na wykładach zagadnień w formie zwartej wynikała z faktu, iż polska literatura ekonomiczna liczy bardzo niewiele całościowych prac obejmujących zagadnienia polityki gospodarczej, a zwłaszcza uwzględniających doświadczenia kryzysu gospodarczego i finansowego lat 2008 – 2012.

Głównym celem książki stało się więc dostarczenie czytelnikom podstawowego kompendium współczesnej wiedzy na temat teorii i praktyki gospodarczej. Głównym obszarem, jakim autor się zajmuje w tej publikacji jest polityka makroekonomiczna, obejmująca politykę fiskalno-budżetową, pieniężną oraz politykę kursową. Omawia w niej też politykę nadzoru makroostrożnościowego nad sektorem bankowym. Mniej uwagi poświęca natomiast kwestiom mikroekonomicznym, z wyjątkiem polityki podatkowej, której dotyczy osobny rozdział. Nie rozważa też zagadnień polityki wzrostu gospodarczego, polityki zrównoważonego rozwoju oraz polityki społecznej.

Z ośmiu rozdziałów książki, dwa pierwsze dotyczą ram i podstaw polityki gospodarczej, kolejne pięć koncentruje się ściśle na polityce gospodarczej, a ostatni został poświęcony międzynarodowej koordynacji polityki gospodarczej.

W sumie czytelnik – student, polityk, praktyk zajmujący się polityką gospodarczą, ale i zwykły Kowalski interesujący się ekonomią – otrzymuje uporządkowany zasób wiedzy z wybranych, obszernych jej dziedzin. Wiedzy rzetelnej, podanej w sposób niezwykle przystępny językowo, elegancki edytorsko, z wielką dbałością o formę, co dzisiaj jest rzadkością. (al.)

 

Polityka gospodarcza. Wybrane zagadnienia, Dariusz K. Rosati, Oficyna Wydawnicza SGH, Warszawa 2016, wyd. I, s. 966

Odsłony: 273
DMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd