Po raz pierwszy w 134-letniej historii Muzeum Narodowego w Krakowie (MNK) kolekcja sztuki europejskiej zyska nowy adres. Ekspozycja znalazła miejsce w nowo utworzonym Oddziale MNK: Europeum – Ośrodku Kultury Europejskiej w dawnym Spichlerzu przy pl. Sikorskiego 6.

europeum-gmachZabytkowy, zbudowany w XVII wieku Spichlerz, znajdujący się w sąsiedztwie klasztoru oo. Kapucynów, blisko Rynku Głównego, był wielokrotnie przebudowywany. Po II wojnie światowej budynek przeszedł na własność Muzeum Narodowego w Krakowie. W 1969 roku urządzono tam magazyn mebli. W latach 2008–2013 przeprowadzono generalny remont Spichlerza (kosztował 9 mln zł).

Ekspozycja w Spichlerzu ukazuje siedem wieków historii sztuki europejskiej na przykładzie ponad 100 obrazów i rzeźb. Zbiory te, gromadzone od założenia muzeum w roku 1879 (głównie jako dary), początkowo nie były objęte jakąś szczególną polityką kolekcjonerską, ponieważ muzeum – zgodnie ze swą nazwą – skupiało uwagę przede wszystkim na dziełach sztuki rodzimej.
Sytuacja zmieniła się po wojnie, gdy Muzeum nabyło wybitne dzieła malarstwa i rzeźby zachodnioeuropejskiej, takie jak: „Ukrzyżowanie” Paola Veneziano, „Adoracja Dzieciątka” Lorenza Lotto, „Kazanie św. Jana Chrzciciela” Pietera Brueghela mł. oraz francuską, XIV-wieczną rzeźbę „Madonna z Dzieciątkiem” czy „Popiersie biskupa” wykonane około 1500 roku w Niderlandach.

Do 2010 roku zbiory sztuki europejskiej MNK prezentowane były razem z kolekcją Czartoryskich w Muzeum Książąt Czartoryskich – Oddziale MNK. Galeria w Muzeum Książąt Czartoryskich zamknięta została w roku 2010 z powodu remontu. Zarząd Fundacji Książąt Czartoryskich zdecydował, że po remoncie będzie tam prezentowana wyłącznie kolekcja Czartoryskich. To sprawiło, że Dyrekcja MNK postanowiła utworzyć samodzielną ekspozycję sztuki europejskiej w budynku Spichlerza.

Obok wymienionych już powyżej będzie można zobaczyć tam inne wspaniałe dzieła sztuki: średniowieczne Madonny katalońskie, „Chrystusa Boleściwego” Jana Gossaerta zwanego Mabuse, „Ucieczkę do Egiptu” Luki Giordano, „Portret Chłopca z łukiem i psem” Nicolaesa Maesa, Portret Antonia Canovy” Antonia d’Este, „Portret Michała Bogorii Skotnickiego” François-Xavier Fabre czy „Merkurego” Bertela Thorvaldsena.

Europeum - Ośrodek Kultury Europejskiej będzie pełnił też funkcje edukacyjne oraz stanie się jedynym w kraju centrum informacji o zbiorach malarstwa zachodnioeuropejskiego w Polsce.
W XXI wieku ma uświadamiać publiczności trwającą od wielu stuleci przynależność do Europy naszej kultury i wielu dziedzin sztuki.
Europeum ma gościć wystawy, imprezy, koncerty, wykłady dotyczące szeroko rozumianej kultury europejskiej.

Oprac. Katarzyna Bik