Muzykoterapia, będąc nadal młodą dyscypliną naukową, z jednej strony nie posiada jednoznacznie zakreślonych granic, z drugiej zaś bardzo silnie wyodrębniana jest spośród innych dyscyplin nauki i terapii. Dla właściwego poznania, porządkowania i prawidłowego rozwoju tej dyscypliny bardzo wana jest świadomość istnienia jej granic, czasem nie dość wyraźnych i określonych. Muzykoterapia bez przekraczania granic własnej dziedziny oraz granic innych nauk takich jak: teoria muzyki, psychologia, pedagogika, medycyna, socjologia czy rehabilitacja wydaje się być mało stabilna, a przez to nieskuteczna. Proklamowane przez jednych specjalistów granice muzykoterapii, a przez drugich ich przekraczanie świadczy jednocześnie o jej transdyscyplinarności i tożsamości. Celem Forum Muzykoterapeutów jest podjecie tematyki transdyscyplinarności muzykoterapii nie tylko z punktu widzenia zawodowych muzykoterapeutów, ale także reprezentantów innych dyscyplin nauki i terapii.

Przewiduje się, iż zaproponowana tematyka będzie omawiana w formie referatów, doniesień, komunikatów, prezentacji multimedialnych, zajęć warsztatowych, spektakli teatralnych.

Proponowane zagadnienia:

• etyka zawodu muzykoterapeuty;
  • kształcenie muzykoterapeutów;
  • teoria i praktyka muzykoterapii;
  • badania naukowe na polu muzykoterapii;
  • integrowanie wiedzy z innych dziedzin w obszarze

muzykoterapii;

• muzykoterapia widziana z perspektywy innych dyscyplin

naukowych (medycyny, psychologii, pedagogiki,

teorii muzyki, filozofii, rehabilitacji itp.);

• muzykoterapia dzieci i młodzieży;
  • przekraczanie granic muzykoterapii;

Organizatorzy serdecznie zapraszają wszystkie osoby zainteresowane tematyką forum do czynnego i biernego uczestnictwa.

Więcej informacji - http://www.amuz.wroc.pl/; http://www.muzykoterapiapolska.pl/

Komitet Organizacyjny Konferencji:

dr Paweł Cylulko