Wydawnictwo Ossolineum wydało w serii "Sekrety natury" kompendium wiedzy o lesie, autorstwa Luc Abbadie i Michaela Baudouina w tłumaczeniu Jarosława Proćków - Las środowisko żywe. Książka ta przedstawia genezę i charakterystykę lasu, życie drzew, klimaty i pory roku, łańcuchy pokarmowe oraz miejsce lasu wśród innych formacji roślinnych Ziemi. Czytelnik znajdzie tu opisy gatunków leśnych drzew, krzewów, grzybów, porostów i mszaków oraz zwierząt, także wiedzę o polskich lasach. Przewodnik skonstruowany tematycznie zawiera słowniczek pojęć, indeks rzeczowy, geograficzny, nazw rodzajowych i gatunkowych. Zwraca uwagę niezwykle staranną szatą graficzną, bogactwem ilustracji, rysunków, mapek i schematów. Seria "Sekrety natury" przybliża wiedzę o ochronie przyrody oraz życiu zwierząt w ich naturalnym środowisku. Jest pomyślana jako pomoc dla uczniów szkół średnich, studentów kierunków przyrodniczych, a także nauczycieli przyrody lub biologii na każdym poziomie edukacyjnym.

Luc Abbadie, Michel Baudouin, Las, środowisko żywe, Ossolineum, Wrocław 2006, s.288