Instytut Fizyki Teoretycznej Uniwersytetu Wrocławskiego został koordynatorem międzynarodowego programu sieciowego Europejskiej Fundacji Nauki. Program ten jednoczy grupy badawcze 9 krajów europejskich. Poza Polską są to Niemcy, Wielka Brytania, Francja, Włochy, Dania, Szwajcaria, Hiszpania i Portugalia. Przewidziany na 5 lat projekt, którego koszt szacowany jest na 350 tysięcy euro, poświęcony jest badaniom własności supergęstej i zimnej materii hadronowej (temperatury rzędu dziesiątków i setek milionów stopni Celsjusza), której oczekuje się we wnętrzu gwiazd neutronowych czy też przewidywanych teoretycznie gwiazd kwarkowych. W ramach programu zostanie zorganizowanych wiele konferencji, poświęconych zarówno wymianie doświadczeń w tej dziedzinie, jak i mających na celu kształcenie młodych adeptów w tej gwałtownie rozwijającej się dyscyplinie badawczej. Pierwszą taką konferencją, inaugurującą cały program, będzie 44. Karpacka Zimowa Szkoła Fizyki Teoretycznej, która odbędzie się w Lądku Zdroju w drugiej połowie lutego tego roku.