Okładka - Zenona Sawicka
Aktualności
Budowa robota LIREC
Laureaci polsko-niemieckiej Nagrody Naukowej Copernicus 2008
Rezonans magnetyczny na WUM
Spielberg honorowym doktorem UJ
Umowa UW z archeologami
Wrocławskie uczelnie razem z ChemiParkiem
Biotechnologia
Genetyczna puszka Pandory?
To jest dzieÅ„, o którym marzyliÅ›my - powiedziaÅ‚ dr Bruce Alberts, przewodniczÄ…cy Narodowego Instytutu Naukowego, po ogÅ‚oszeniu wyników zsekwencjonowania ludzkiego genomu. DziÅ› jednak zaczynajÄ… siÄ™ rodzić wÄ…tpliwoÅ›ci: czy to jedno z najbardziej przeÅ‚omowych odkryć ostatnich lat ma jedynie pozytywne implikacje? Czy aby nauka nie poszÅ‚a za daleko? Czy może być niebezpieczne udostÄ™pnianie innym naszego unikalnego kodu genetycznego?
Ekologia
By las trwał
Dr Ryszard Kapuściński: Nauka często nie nadąża za potrzebami praktyki i za rzadko zabiera głos w sprawach metod ochrony lasu.
Felietony – Andrzej Klimek
Rośniemy!
W ostatnich 150 latach czÅ‚owiek przeciÄ™tnie podrósÅ‚ o 20 cm i tendencja zwiÄ™kszania wzrostu utrzymuje siÄ™ we wszystkich wysoko rozwiniÄ™tych krajach.
Felietony – WiesÅ‚aw W. JÄ™drzejczak
Los młodego
Felietony - Janusz Markiewicz
Efekt cieplarniany - odwołany!
Efektu cieplarnianego nie ma. To tylko chwyt, mający służyć do wyłudzenia grubej kasy. Upieram się przy tym ze świadomością, że zaprzeczanie lansowanym koncepcjom lub kreowanym bytom ma w sobie zawsze element ryzyka.
Felietony - Małgorzata Milewska-Stawiany
Mali lingwiÅ›ci, czyli kilka uwag o jÄ™zyku przedszkolaków
Fizyka
Fizyka jak teologia
Prof. WiesÅ‚aw Sztumski: WspóÅ‚czesna nauka, dziÄ™ki fizyce kwantowej, odrzuciÅ‚a Å›ciÅ›le deterministyczny obraz Å›wiata, oparty na pojÄ™ciach pewnoÅ›ci, staÅ‚oÅ›ci i niezawodnoÅ›ci.
Informacje
Bałtyckie Centrum Biotechnologii i Diagnostyki Innowacyjnej
Trzy pomorskie uczelnie: Uniwersytet Gdański, Akademia Medyczna w Gdańsku oraz Politechnika Gdańska podpisały list intencyjny w sprawie powołania Bałtyckiego Centrum Biotechnologii i Diagnostyki Innowacyjnej.
ESA zaakceptowała
Polska nie ma strategii przemysłu kosmicznego
Wybory władz uczelni państwowych na kadencję 2008 - 2012
Listy do redakcji
OsÅ‚upienie, czyli mózg w obcÄ™gach (koÅ›cioÅ‚a)
Nauka-gospodarka
Last minute
Doc. Marek Banaszkiewicz: Nie wiem, dlaczego badania kosmiczne sÄ… niedofinansowane. Być może dlatego, że grupy naukowe w Polsce siÄ™ pookopywaÅ‚y i każdy broni tego, co zdobyÅ‚ do tej pory - nie ma wiÄ™c zgody na przesuniÄ™cie Å›rodków na tÄ™ dziedzinÄ™.
Milionerzy
Maciej KozÅ‚owski: Domena internetowa dzisiaj to czÄ™sto przedmiot obrotu – podobnie jak nieruchomość czy dzieÅ‚o sztuki.
Nauka i sztuka
Idź i patrz
Nauka w sieci
Naukowa agora
W sprawie proponowanej przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego reformy nauki i szkolnictwa wyższego zabraÅ‚ gÅ‚os Senat DolnoÅ›lÄ…skiej SzkoÅ‚y Wyższej przyjmujÄ…c 21.05.08. uchwałę, w której przedstawiÅ‚ projekt „Wskaźnika dojrzaÅ‚oÅ›ci kadrowej uczelni” jako stanowisko DolnoÅ›lÄ…skiej SzkoÅ‚y Wyższej w toczÄ…cej siÄ™ dyskusji nad zaÅ‚ożeniami reformy nauki i szkolnictwa wyższego.
Prof. Leszek Kaczmarek: Zawsze byłem zwolennikiem tego, żeby pieniądze na naukę dostawali badacze, bo to oni tworzą naukę. W Polsce pieniądze natomiast dostają instytucje. I wiele z nich marnują.
O nauce inni
W biuletynie JBR, jego redaktor naczelny, WacÅ‚aw Wasiak, zamieÅ›ciÅ‚ dwie interesujÄ…ce wypowiedzi dyrektorów placówek naukowych poddanych zabiegowi tzw. uzdrawiania. Jakie skutki przyniosÅ‚y te przeksztaÅ‚cenia, można siÄ™ przekonać po lekturze wybranych fragmentów tych opinii.
Recenzje
Handlowanie po francusku Polskie granity Poznać ptaszka Poznajemy islandzki Prawo i ekonomia po słowacku Starożytni Słowianie Szekspir w Polsce
|