Dziedzictwo średniowiecza

Utworzono: środa, 14 październik 2009

 samsonowicz.jpgDziedzictwo średniowiecza. Mity i rzeczywistość - to drugie już wydanie (poprawione i uzupełnione) książki Henryka Samsonowicza przez wydawnictwo Ossolineum.


Autor zastanawia się w niej, co w skali europejskiej czy światowej pozostawiło po sobie średniowiecze, o którym pisano tak wiele dobrego i tak wiele złego? Sądzić można, że - jak o każdej epoce - pisano słusznie i w jednym, i w drugim przypadku. Niemniej, przy próbie jego oceny wyjść można z konstatacji podstawowej: korzenie współczesności tkwią w średniowieczu. Nie chodzi nawet wyłącznie o Europę, chodzi o nasz cały glob. Nie w antyku, z którego, oczywiście, wiele czerpiemy, nie w dobie nowożytnej, która coraz szybciej zmieniała kształt świata, ale właśnie w średniowieczu narodziły się zalążki układów politycznych, gospodarczych, kulturalnych, które towarzyszą nam do dziś.

Są zatem w książce spory o średniowiecze, jego poznawanie, jego mity, działy dotyczące społeczeństwa i jego struktur, pisma i mowy, ruchliwości i domatorstwa, analiza wieków średnich w świadomości dzisiejszego Polaka oraz dziedzictwo średniowiecza. Każdy z działów otwiera pięknie zdobiona - na wzór średniowiecznych ksiąg - karta tytułowa, a zamykają - bogate przypisy. Ta solidna porcja wiedzy historycznej podana w przystępny, wręcz gawędziarski sposób, przyda się każdemu, kto interesuje się historią nie tylko z racji obowiązku szkolnego czy uczelnianych zajęć.(lb)

Henryk Samsonowicz, Dziedzictwo średniowiecza. Mity i rzeczywistość., Ossolineum, Wrocław 2009, s. 285

 

oem software Odsłony: 6097
DMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd