Lema poglądy opisane

Utworzono: wtorek, 27 lipiec 2010
 

Paweł Okołowski jest autorem przekrojowej monografii komparatystycznej, dotyczącej życia i twórczości Stanisława Lema - Materia i wartości. Neolukrecjanizm Stanisława Lema. Książkę, dającą szeroki obraz kultury i historii filozofii, wydały Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego.

okladka_Okolowski_duza-1.jpgDzieło, pokazujące twórczość, główne idee oraz system wartości Stanisława Lema w kontekstach filozoficznych, to swoisty podręcznik akademicki, na którego stronach znajdziemy cytaty i poznamy poglądy m. in. Kazimierza Ajdukiewicza, Tadeusza Kotarbińskiego, Józefa M. Bocheńskiego, Henryka Elzenberga, Bogusława Wolniewicza, św. Augustyna, Immanuela Kanta, Platona, Epikura i oczywiście - Lukrecjusza, który jest drugoplanowym  bohaterem książki. Autor tworzy mapę kontekstów filozoficznych od czasów starożytnych do współczesnych, co daje przejrzystą narrację z Lemem jako głównym bohaterem. Czytelnik zapoznaje się z dziełami Lema, z jego poglądami, z dialogiem z innymi filozofami.

Paweł Okołowski, pokazując konsekwencję Stanisława Lema w myśleniu o człowieku, udowadnia tezę, iż „Lem jest filozofem piszącym też wspaniałe powieści, a nie powieściopisarzem, który dysponuje jakąś własną, jak wielu, filozofią. Stoi w jednym szeregu z Kotarbińskim i Elzenbergiem".

Tak jak dzieło autora „Summa technologiae" jest wszechstronną próbą rozumienia życia i człowieka, tak praca dr. Okołowskiego jest swoistym przewodnikiem przez historię myśli ludzkiej w kontekście filozofii Lema.

Trzy części książki wraz z aneksem, w którym pośród referatów i artykułów są fragmenty także referatu „Antropologia zła w Prowokacji Lema", pokazują różnorodność, nowoczesność, aktualność i... przyszłość myśli Lema. Trudno nie docenić też pracy włożonej w bogatą bibliografię, indeks osób i indeks rzeczowy książki. To kompendium wiedzy o Lemie i jego poglądach stawia tę książkę w rzędzie lektur obowiązkowych dla „lemolubów" (jak to określa autor), a także podręczników dla chętnych poznania historii filozofii.


Paweł Okołowski, Materia i wartości. Neolukrecjanizm Stanisława Lema.

Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego, Warszawa 2010, s. 562

oem software Odsłony: 4308
DMC Firewall is a Joomla Security extension!