Bułgaria

Utworzono: środa, 30 marzec 2011
 

bulgaria.jpgTadeusz Czekalski jest autorem książki pt. Bułgaria, wydanej przez Wydawnictwo TRIO w serii "Historia państw, świata w XX i XXI wieku".

Współczesna nazwa ludności zamieszkującej Bułgarię wywodzi się od Protobułgarów, koczowniczego ludu o rodowodzie turańskim, zamieszkującym niegdyś nad Morzem Azowskim. Stamtąd, wypierani przez Chazarów, zmuszeni zostali do emigracji. Część z nich osiedliła się w południowej Besarabii, w pobliżu delty Dunaju. Po zaatakowaniu ich przez Konstantyna IV, przekroczyli Dunaj podążając za wycofującą się armią bizantyjską, dotarli do Warny i najechali Trację. Cesarstwo bizantyjskie po tej klęsce uznało ich niezależność i zobowiązało się do płacenia rocznej daniny". Było to w 681 roku.
Tak się zaczyna opowieść o historii, w tym - o kulturze Bułgarii, w której autor zaczyna opowieść od dziejów spadkobierców Cyryla i Metodego, problemu Macedonii i Tracji i przemian ekonomiczno - społecznych w „cesarstwie jednej duszy".
Osobny rozdział poświęcony jest trzem wojnom bałkańskim (od 1911 roku), z których Bułgaria wyszła zdewastowana ekonomicznie, demograficznie i izolowana politycznie. W dalszej kolejności przedstawione są dzieje odbudowy państwa i jego systemu gospodarczo - politycznego - od zielonego komunizmu, pod dyktaturę, następnie - druga wojna światowa i okres powojenny - odnowy ustrojowej i gospodarczej. Opis historii Bułgarii, autor doprowadza do 2010 r., nie zaniedbując opisów życia kulturalnego i nowych prądów w kulturze.
W zakończeniu podaje, iż 100 lat w dziejach narodu, jakie dość szczegółowo opisuje w tej książce, to niewielki epizod w 1300- leciu państwa, niemniej jest to stulecie dynamicznych wydarzeń i zmian. Żeby je przybliżyć poznać dokładniej czytelnikowi, autor zamieszcza kalendarium, wykaz osób sprawujących najwyższe urzędy w państwie w opisywanych okresie, wykaz skrótów nazw państw, organizacji i instytucji wymienionych w książce, wskazówki bibliograficzne oraz indeks osób. Ilustracje w postaci fotografii i map dopełniają walory popularnonaukowe książki.(lb)

Tadeusz Czekalski, Bułgaria, wydawnictwo TRIO, warszawa 2010, s. 375

Odsłony: 4453
Our website is protected by DMC Firewall!