Wolność wypowiedzi

Utworzono: piątek, 27 marzec 2015 al

Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego wydało książkę pod redakcją Artura Biłgorajskiego Wolność wypowiedzi i jej granice. Analiza wybranych zagadnień.


wolnoscJak pisze redaktor tomu, swobody wypowiedzi nie sposób analizować w oderwaniu od jej ograniczeń. Twierdzi się wręcz, że wyodrębnienie wolności słowa następuje w wyniku wytyczenia jej granic. Dopiero bowiem nakreślenie tych ostatnich pozwala na ustalenie faktycznego zakresu swobody wypowiedzi, jaka jednostce przysługuje.

Znajomość granic wolności słowa, ich rodzajów i sposobów przejawiania się w życiu społecznym jest zatem konieczna, aby efektywnie korzystać z interesującej nas swobody.

Celem tej publikacji obejmującej 10 tekstów autorstwa 9 prawników jest przedstawienie istotnych i aktualnych zagadnień – teoretycznych i praktycznych – związanych z granicą wolności wypowiedzi.

Porusza się w nich klasyfikację granic wolności wypowiedzi, prawnokarną ochronę wolności wypowiedzi, cenzurę prewencyjną, swobodę wypowiedzi artystycznej, granice wolności wypowiedzi w Internecie, obecność symboli religijnych w przestrzeni publicznej, podmiotowe granice wolności wypowiedzi oraz ograniczenia wolności wypowiedzi w stanach nadzwyczajnych.


Książka jest przeznaczona głównie dla prawników, niemniej zakres poruszanych spraw (analizowanych także na przykładach, jakie bulwersowały opinię społeczną) sprawia, że po publikację z pewnością sięgną dziennikarze, wydawcy i wszyscy, którzy wypowiadają się publicznie. Jest to bowiem użyteczny przewodnik prawny w materii, która od lat jest w Polsce zaniedbywana przez ustawodawcę (np. brak nowoczesnego prawa prasowego) i budzi ciągle spory interpretacyjne.(al.)


Wolność wypowiedzi i jej granice. Analiza wybranych zagadnień, red. Artur Biłgorajski, Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego, Katowice 2014, s.238, cena 24 zł (+VAT)

Odsłony: 1301
DMC Firewall is a Joomla Security extension!