Małpa w każdym z nas

Utworzono: środa, 22 lipiec 2015 al

Wydawnictwo Copernicus Center Press wydało kolejną* książkę Fransa de Waala – Małpa w każdym z nas.


malpa„Małpa z dżungli wyjdzie, ale dżungla z małpy nigdy – zaczyna swoją opowieść o małpach i o ludziach autor. - Dotyczy to także nas, małp dwunożnych. Od czasów, gdy nasi przodkowie przeskakiwali z drzewa na drzewo, życie w małych grupach nadal jest nasza obsesją. Nigdy nie mamy dosyć polityków bębniących sobie w piersi w telewizji, gwiazd oper mydlanych, które skaczą z randki na randkę, czy też reality show, których treść sprowadza się tylko do tego, kto pojawił się w programie, a kto zniknął. 
 

Łatwo byłoby się naigrawać z wszystkich tych zachowań właściwych ssakom naczelnym, gdyby nie fakt, że nasze bratnie gatunki małp traktują pogoń za władzą i seksem tak samo poważnie jak my. Łączy nas z nimi jednak coś więcej niż władza i seks. Współczucie i empatia są równie ważne, ale rzadko wymienia się je jako część naszego dziedzictwa biologicznego”.
 

Władza, seks, przemoc, życzliwość - autor  zastanawia się na łamach książki, gdzie kryją się ewolucyjne źródła kultury człowieka? Co o naturze człowieka mówią badania nad innymi naczelnymi? Jakie jest znaczenie prymatologii dla współczesnej polityki?
 

Frans de Waal, jeden z najwybitniejszych prymatologów naszych czasów, mierzy się z każdą z tych kwestii, czerpiąc z niezwykle bogatej historii badań nad małpami człekokształtnymi, zarówno w niewoli, jak i w naturalnym środowisku tych zwierząt.

Wnikliwe obserwacje naszych najbliższych ewolucyjnych krewnych pozwalają autorowi postawić przed czytelnikiem ewolucyjne lustro, w którym może on dostrzec specyfikę gatunkową człowieka, ale i zobaczyć biologiczne fundamenty ludzkiej kultury.

Zagadnienia, jakimi zajmuje się na łamach książki autor, ujęte zostały w sześciu rozdziałach, do których została dołączona bardzo obszerna bibliografia oraz indeks i galeria zdjęć.(al.)


*Recenzowaliśmy dotychczas dwie książki tego autora:

Sn 11/13 - Małpy i filozofowie, SN 10/14 - Bonobo i ateista


 

Małpa w każdym z nas, Frans de Waal,  Wydawnictwo Copernicus Center Press, Kraków 2015, s. 374, cena 49,90 zł

Odsłony: 1216
DMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd