Podróże z Einsteinem

Utworzono: sobota, 27 październik 2018 Anna Leszkowska


podroze z albertemÉtienne Klein, francuski fizyk i filozof nauki udał się w podróż po Europie śladami Alberta Einsteina, zatrzymując się w miejscach, które stały się punktami zwrotnymi w losach genialnego uczonego. Owocem tej podróży jest książka Podróże z Albertem Einsteinem wydana w Polsce przez wydawnictwo Copernicus Center Press w tłumaczeniu Palomy Korycińskiej.

Trasa podroży autora wiedzie przez Aarau, gdzie szesnastoletni Einstein dumał nad tym, co by było, gdyby dosiadł okrakiem promienia światła; Zurych, gdzie w 1901 r. uzyskał dyplom inżyniera i zaczął pasjonować się fizyką doświadczalną; Berno, gdzie pracując w Federalnym Urzędzie ds. Własności Intelektualnej opublikował pięć artykułów, w tym jeden na temat szczególnej teorii względności, który zrewolucjonizował pojmowanie stosunków między czasem a przestrzenią; Pragę, gdzie w 1912 r. w jego umyśle pojawiła się idea, że grawitacja zakrzywia tor światła, będąca zalążkiem ogólnej teorii względności.
A potem Bruksela, Antwerpia i wreszcie Le Coq-sur-Mer, gdzie w 1933 r. spędził kilka miesięcy przed wyjazdem do Stanów Zjednoczonych. Wyjazdem na zawsze.

„Miejsce, w którym się osiada jest nieistotne – pisał Einstein do Maxa Borna. – Dla człowieka takiego jak ja, ideałem jest czuć się u siebie gdziekolwiek, w otoczeniu swoich bliskich i ludzi ukochanych”.
Tym „gdziekolwiek”, które stało się domem uczonego nie było żadne miejsce na mapie, ale fizyka – zwłaszcza reguły ogólnej teorii względności, w której współrzędne nie mają znaczenia fizycznego, a wszystkie systemy namierzania w czasoprzestrzeni są równoważne.

Choć domem Einsteina, którego nigdy nie opuszczał była wyobraźnia, niemniej autor książki nie ograniczył się do opisywania jej charakteru. W każdym z miast, gdzie przebywał Einstein umiał znaleźć coś ciekawego, pokazującego związki miejsc i ludzi z wielkim fizykiem, także fakty z jego życia, nie wszystkim znane. To osobista podróż fizyka współczesnego z duchem fizyka, który uchodzi za jednego z największych geniuszy, napisana w przystępny, gawędziarski sposób.(al.)

Podróże z Albertem Einsteinem, Étienne Klein, Copernicus Center Press, Wyd. I, Kraków 2018, s. 251, cena 44,90 zł (w tym VAT). Książka dostępna także jako e-book.

 

 

Odsłony: 552
DMC Firewall is a Joomla Security extension!