Wirus paniki

Utworzono: niedziela, 27 październik 2019 Anna Leszkowska


wirus panikiSeth Mnookin – amerykański pisarz i dziennikarz, profesor na Massachusetts Institute of Technology jest autorem książki Wirus paniki przetłumaczonej na polski przez Hannę Pustułę-Lewicką, a wydanej przez Wydawnictwo Czarne.


Podtytuł książki: Historia kontrowersji wokół szczepionek i autyzmu pokazuje, iż dotyczy ona obaw i mitów które narosły wokół szczepień ochronnych od lat. Rozstrzygnięciu wątpliwości nie pomagają media szukające skandali, a Internet – choć może stanowić źródło wiedzy – często wprowadza jedynie chaos, niczym wirus rozprzestrzeniając błędne i niesprawdzone wiadomości.

Mimo, że naukowcy od dekad pracują nad ulepszaniem szczepionek, wiedza wciąż przegrywa z plotkami. Dlaczego zagrożenia związane z brakiem szczepień są lekceważone, a w siłę rosną teorie spiskowe? A może kwestia szczepień nie jest wcale tak czarno-biała, jak twierdzą media na całym świecie?

Autor analizuje pierwsze antyszczepionkowe fobie i ich źródła, prowadzi czytelnika przez historię medycyny, objaśniając kolejne etapy rozwoju nauki oraz równoległego tworzenia się grup opierających swoją działalność na lęku i podejrzeniach.
Uzasadniona obawa czy kaprys klasy średniej? Prawdziwe zagrożenie czy brak wiedzy? Wirus paniki to opowieść o tym, jak strach potrafi pokonać rozsądek, a emocje – logikę.
Książka uzyskała nagrodę amerykańskiego Narodowego Stowarzyszenia Autorów Publikacji Naukowych oraz Stowarzyszenia autorów Publikacji Medycznych.

 

Wirus paniki. Historia kontrowersji wokół szczepionek i autyzmu, Seth Mnookin, Wydawnictwo Czarne, Wołowiec 2019, wyd. I, s. 391, cena 49,90 zł (z VAT). Książka dostępna także jako e-book.

Odsłony: 404
DMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd