Rzadki i cenny dar sztuki

Utworzono: czwartek, 10 listopad 2011 ANNA LESZKOWSKA

W 2010 roku Zbiory Sztuki Orientalnej Muzeum Narodowego w Warszawie

wzbogaciły się o 180 unikatowych dzieł sztuki, które można oglądać do 15 lipca br. Dzieła pochodzą z XVIII, XIX i I połowy XX w. i są darem państwa Teresy i Wacława Dąbków.

Najcenniejszą część darowizny stanowią breloki netsuke i małe przedmioty okimono wykonane z kości słoniowej i drewna, które włączone zostały do muzealnego zbioru miniaturowej rzeźby japońskiej. Interesującymi zabytkami są japońskie emalie cloisonné i wyroby z brązu pochodzące głównie z okresu Meiji (1868–1912) i Taishō (1912–1926) oraz chińskie i japońskie srebra.
Na dar składa się też ceramika japońska i chińska, wyroby z drewna pochodzące z końca XIX i I połowy XX w., zdobione reliefową dekoracją figuralną, ponadto jedwabne wachlarze, jeden okazałych rozmiarów chiński drzeworyt noworoczny i kilka tkanin dekoracyjnych.
Odrębną grupę tworzą japońskie pocztówki i zdjęcia z okresu Meiji, z których wyłania się obraz Japonii z lat, gdy wkraczała na drogę nowoczesności.
Państwo Dąbkowie ofiarowali też bibliotece MNW trzynaście książek i katalogów sztuki.

Dar państwa Dąbków to część prywatnej kolekcji budowanej przez ofiarodawców od lat 60. XX w.. W jej skład wchodzą zarówno dalekowschodnie, głównie japońskie, wyroby rzemiosła artystycznego, jak i obrazy, grafika, książki, obiekty sztuki użytkowej. Inspiracją do tworzenia zbioru dalekowschodnich wyrobów rzemiosła artystycznego była fascynacja sztuką i kulturą Japonii, zrodzona pod wpływem zawodowych i przyjacielskich kontaktów Wacława Dąbka, wieloletniego pracownika naukowego Instytutu Badań Jądrowych.

Zbiory sztuki dalekowschodniej Muzeum Narodowego w Warszawie są najbogatszą i najcenniejszą tego typu kolekcją w Polsce.

Odsłony: 2113
DMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd