Sztuka w ruchu

Utworzono: niedziela, 24 kwiecień 2016 ANNA LESZKOWSKA

Wyjątkową ekspozycję sztuki kinetycznej „InMotion”, przygotowaną przez Akademię Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu, Fundację Fuzjon oraz Centrum Wiedzy i Informacji Naukowo-Technicznej Politechniki Wrocławskiej można oglądać do  13 maja.br. w budynku Bibliotech PWr. Można na niej zobaczyć instalacje kilkunastu artystów z Polski i zagranicy.

 


inmotion3Sztuka kinetyczna to kierunek w sztuce współczesnej koncentrujący się na zagadnieniu ruchu (rzeczywistym lub pozornym), obejmujący wiele nakładających się technik i stylów. Celem wystawy jest przedstawienie roli sztuki kinetycznej jako cennego środka do wzbogacania rzeczywistości.

 

Kuratorka wystawy Renata Bonter-Jędrzejewska (ASP) mówi o eksponatach, że są one osobistymi  interpretacjami  ruchu w przestrzeni wizualnej. Wystawa jest także próbą konfrontacji postaw twórczych, niekiedy dziwacznych i zaskakujących w swojej naturze, często określanych w oparciu o istotę rzeczy ważnych w sztuce, nauce, technologii.

 

Natomiast dr inż. Damian Derlukiewicz, organizator wystawy z ramienia CWINT Politechniki Wrocławskiej, podkreśla, że „InMotion” to połączenie sztuki i inżynierii: artystyczne dzieła w połączeniu z mechaniką, kinetyką sprawiają,  że sztuka ożywa i zachęca do rejestracji i wyobraźni.

 

Według Kamila Kuskowskiego, drugiego z kuratorów wystawy, wspólną cechą prezentowanych prac jest ruch, który w swoim następstwie powoduje zmianę tego, co widziane, ale również słyszane. - Tego rodzaju prace w sposób szczególny definiują przestrzeń odbioru sztuki poprzez swój uwodzicielski charakter. To uwodzenie związane jest z futurystycznym pojęciem „piękna maszyny”, które polega na celowej próbie dekoncentracji odbiorcy w celu skoncentrowania jego uwagi na tym, co stanowi istotę tego piękna.

 

Więcej o wydarzeniu na:
https://www.facebook.com/Fundacja-Fuzjon-1507233219592907/?fref=ts.

oraz  

http://www.portal.pwr.wroc.pl/3138227,241.dhtml

 

Odsłony: 1413
DMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd