Nic dobrego nas nie czeka

Utworzono: wtorek, 29 grudzień 2015 ANNA LESZKOWSKA

 W dniach 9-10. 12.15 w Jabłonnie odbyła się konferencja Komitetu Prognoz  Polska 2000 Plus PAN zatytułowana Katastroficzne wizje rozwoju.

Celem, jaki przyświecał jej organizatorom, było pobudzenie  dyskusji nt. możliwych i prawdopodobnych niekorzystnych zmian prowadzących do katastrofy, czyli zagłady cywilizacji, jaką znamy.

 

Dyskutanci próbowali znaleźć odpowiedzi na kilka istotnych pytań:
 

- Czy obecny kryzys migracyjny w Europie jest tylko zapowiedzią bardziej poważnych wędrówek ludzi w świecie? Jakie to może powodować konsekwencje?

- Czy narastanie nierówności w zakresie bogactwa może prowadzić do napięć społecznych i rewolucji w krajach o średnim poziomie zamożności?

 

- Czy prowadzona obecnie wojna z terroryzmem może przekształcić się w wojnę globalną, realizowaną na wielu frontach świata? Jakie będą strony takiego konfliktu?

 

- Czy Europa może się czuć bezpiecznie w obliczu nadchodzących przemian?

- W jaki sposób kryzys dostępu do wody może wpłynąć na sytuację demograficzną, gospodarczą i polityczną świata oraz jego poszczególnych regionów?

- Czy zmiany zachodzące w środowisku naturalnym mogą doprowadzić do globalnych niepokojów społecznych? Jakie byłyby źródła takich niepokojów?

 

- Czy możliwy jest nieustanny wzrost gospodarczy? Jeśli nie, to w jakim kierunku powinna podążać zmiana systemu gospodarczego świata i poszczególnych państw?

 

 

Choć rozważania na powyższe tematy wydają się być utopijnymi, to warto podkreślić, że dominująca większość badaczy przyszłości jest przekonana, iż ludzkość stoi w obliczu fundamentalnych przemian (niezależnie od nazwy nadawanej nowej epoce).

Doświadczenia historyczne pokazują, że zazwyczaj takie zmiany nie odbywały się w sposób ewolucyjny, ale rewolucyjny, wymagający niejednokrotnie zbrojnego, krwawego burzenia starego porządku świata, aby na jego gruzach móc budować nowy. Odsłony: 1203
Our website is protected by DMC Firewall!