Potęga mózgu


potega mozguWydawnictwo Copernicus Center Press wydało książkę trzech autorów: Clive’a Gamble’a, Johna Gowletta i Robina Dunbara pt. Potęga mózgu w tłumaczeniu Radosława Kosarzyckiego.


Jej podtytuł: „Jak ewolucja życia społecznego kształtowała ludzki umysł” wskazuje, iż „potęgę mózgu” potraktowano interdyscyplinarnie, łącząc nauki humanistyczne ze społecznymi.
Świadczą o tym też specjalności znanych w Polsce brytyjskich autorów: Clive Gamble jest brytyjskim archeologiem i antropologiem, John Gowlett – specjalistą archeologii ewolucyjnej, a Robin Dunbar – antropologii i psychologii ewolucyjnej. Ich książka jest owocem siedmioletnich badań nad ewolucją ludzkiego umysłu i zdolnością myślenia globalnego. Autorzy pokazują w niej podróż Lucy od ludzkiego przodka o małym mózgu aż po globalny gatunek o otwartym umyśle.

Jak piszą - globalne myślenie to bardzo ludzka rzecz: mamy zdumiewającą wyobraźnię, nasz umysł jest niebywale kreatywny, pracujemy w globalnej gospodarce, a jednak nasze umysły wciąż mają swoje ograniczenia. Nasza zdolność postrzegania najlepiej sobie radzi w otoczeniu stosunkowo małej liczby osób.
Choć rozmiary ludzkich społeczności rosną wykładniczo, wewnątrz nadal pozostajemy wytworem niedużych społeczności funkcjonujących na wcześniejszych etapach naszej ewolucji.

Książka – ciekawie i bogato ilustrowana, przejrzysta graficznie i staranna edytorsko - jest opowieścią o tym, jak w toku ewolucji nasze mózgi społeczne wytworzyły zdolność myślenia globalnego. O tym, jak zmieniali się nasi najbliżsi krewni – małpy i małpy człekokształtne, jakim zmianom ulegały też ich czaszki. Okazuje się bowiem, że rozmiar mózgu i rozmiar małych społeczności, w których żyli są od siebie zależne.
Autorzy analizują również teorię, według której to życie społeczne regulowało rozwój najbardziej wyróżniającej nas cechy: ludzkiego mózgu. Jest to zatem książka o tym, skąd przyszliśmy i dlaczego zachowujemy się tak, a nie inaczej.(al.)

 

Potęga mózgu. Jak ewolucja życia społecznego kształtowała ludzki umysł, Clive Gamble, John Gowlett, Robin Dunbar, Copernicus Center Press, Kraków 2017, wyd. I, s. 326, cena 49,90 zł (w tym VAT), książka dostępna również jako e-book

Our website is protected by DMC Firewall!