banner

 

sztuka tybetanskich.jpgWydawnictwo Trio wydało we współpracy z Polskim Stowarzyszeniem Sztuki Orientu książkę Agnieszki Helma-Ważny pt. Sztuka tybetańskich ksiąg klasztornych. Książka ukazała się w serii Sztuka Azji i Afryki (pod redakcją prof. Jerzego Malinowskiego), która jest poświęcona historii sztuki, konserwacji dzieł sztuki i kulturoznawstwu różnych kręgów Orientu.

Tybetańskie księgi klasztorne są niezwykle ważnym, mało znanym i owianym szczególną magią , fragmentem światowego dziedzictwa kulturowego. Rozproszone po kolekcjach i muzeach całego świata stanowią dla naukowców bezcenne źródło informacji o odizolowanej przez stulecia od reszty świata krainie lamów. Książka ta przybliża proces powstawania tybetańskich ksiąg klasztornych, opowiada o ich funkcji w społeczeństwie tybetańskim, zapoznaje ze współczesnymi naukowymi metodami odczytywania zawartych w nich informacji.

Autorka tomu opisuje nie tylko dzieje książki w Tybecie i metody badań tych ksiąg, ale wiele miejsca poświęca też zbiorom tybetańskich ksiąg w Polsce, charakteryzuje je, pokazuje dylematy konserwatorskie (oryginał czy kopia?) i problemy konserwacji tych zabytków. Całość ubarwiają kolorowe ilustracje odnoszące się głównie do prac konserwatorskich a literaturę przedmiotu wzbogaca nie tylko bibliografia, ale i liczne aneksy.

Agnieszka Helman-Ważny, Sztuka tybetańskich ksiąg klasztornych, Wydawnictwo Trio, Warszawa 2009, s.258

oem software