Podróże z filozofią w tle

Utworzono: wtorek, 26 grudzień 2017 Anna Leszkowska Drukuj E-mail


Podroze z filozofia ccTaki tytuł ma książka Michała Hellera. To zupełnie nowe, ”odkrywcze” poznanie księdza profesora. Pozostając naukowcem, przekonuje czytelnika Podróży z filozofią w tle, że jest także bacznym obserwatorem świata, na który patrzy oczami artysty.


Autor trzech praw podróżowania (odsyłam do książki) po 40 latach wędrówek po świecie sformułował czwarte – chyba najważniejsze: ”Choćby cię nie wiem ile podróż kosztowała, choćbyś się nie wiem jak zapożyczył, i tak do domu wrócisz bogatszy”.
"Podróże z filozofią w tle" są wyborem notatek z ostatnich 40 lat. Autor zawsze ma ze sobą zeszyt i pióro, bo jak twierdzi tyle potrzeba, aby utrwalić nawet najbardziej ulotne myśli. Na dodatek w każdym zakątku świata, z pozoru zwyczajnym, potrafi odnaleźć ukryty wymiar filozofii, matematyki, sztuki.

W pasjonujący sposób mówi o rzeczach trudnych, nie unikając śmiałych sądów. „Ostre i wyraźne spojrzenie na rzeczywistość, klarowne poglądy i lekki styl” – to charakterystyka tekstów zamieszczonych w książce pióra Małgorzaty Szczerbińskiej-Polak, która dokonała wyboru i opracowania tekstów. Jak dodamy do tego również kilka recenzji lektur z tych wypraw, to i tak nie oddamy wartości poznawczej "Podróży…."

Co łączy filozofię analityczną z metrem w Japonii? Jaki obraz Moskwy znajdziemy na kartach książki („Nigdzie na świecie nie widziałem tylu ludzi czytających książki”) i co łączy rosyjską stolicę z Galileuszem?
Dlaczego mieszkanie w Castel Gandolfo było dziwnym doświadczeniem („Mieszkać w pałacu to na co dzień obcować ze strukturą przestrzeni”)?
Co skłoniło autora do postawienia pytania, czy rzeczywiście „problem wyjaśnienia Wszechświata samym Wszechświatem został rozwiązany” i skąd się biorą prawa fizyki?
Co należy rozumieć przez prawa przyrody („Istnieje Wszechświat- jakiś wielki zbiór rzeczy, zdarzeń, procesów – i te rzeczy, zdarzenia, procesy podlegają pewnym prawidłowościom - nie mogą zachowywać się inaczej, niż się zachowują”).

Na koniec „Dwa dni w raju, dobrze, że nie dłużej”, czyli ze Zbigniewem Herbertem podróż do Nassau. I opowieść o tym, co łączy „Sonatę księżycową” z Wszechświatem.
Mało kto potrafi tak pięknie, mądrze i zrozumiale opowiadać o świecie. Takie książki chce się czytać w… nieskończoność. Polecam.
Barbara Janiszewska

Podróże z filozofią w tle, Michał Heller, Copernicus Center Press Sp. z o.o., Kraków 2017, wyd. III, cena 44,90 zł, s. 331

 

 

 

Odsłony: 245
DMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd