Ekonomia i polityka

Utworzono: niedziela, 24 luty 2019 Anna Leszkowska Drukuj E-mail


ekonomia i politykaEkonomia i polityka. Wokół teorii Grzegorza W. Kołodko pod redakcją naukową prof. Elżbiety Mączyńskiej to praca zbiorowa polskich naukowców (nie tylko ekonomistów) analizujących różne aspekty teorii ekonomicznych, w tym nowego pragmatyzmu – koncepcji, jaką proponuje prof. Grzegorz Kołodko. Wydawcą książki jest PWN.

Książka składa się z czterech części - w pierwszej autorzy odnoszą się do koncepcji nowego pragmatyzmu, w drugiej – omawiają problemy państwa i rynku, w trzeciej – globalizacji i przyszłości, natomiast część czwarta dotyczy polskich wyzwań.
W sumie w 25 tekstach wypowiada się 28 autorów, którzy konfrontują teorie ekonomiczne z praktyką gospodarczą, zastanawiają się nad przyczynami rozejścia się ich dróg oraz spekulują nad możliwymi rozwiązaniami pozwalającymi naprawić świat, w tym – nad nowym pragmatyzmem prof. Kołodki.

Książka, choć dotyczy zagadnień naukowych, jest ciekawym dziełem nie tylko dla znawców omawianej materii. Autorzy 25 rozdziałów to śmietanka polskich nauk społecznych, zatem lektura ich przemyśleń gwarantuje nie tylko intelektualną satysfakcję, ale i skłania do refleksji nad światem i naszym zachowaniem wobec niego. A taki namysł to pierwszy krok ku filozofii i gospodarce umiaru, czyli nowemu pragmatyzmowi, niezbędnemu w XXI wieku, jeśli ludzkość ma przetrwać. Rozwojowi potrójnie – gospodarczo, ekologicznie i społecznie - zrównoważonemu. (al.)

Ekonomia i polityka. Wokół teorii Grzegorza W. Kołodko, redakcja naukowa Elżbieta Mączyńska, PWN, wyd. I, Warszawa 2019, s.474

Odsłony: 33
DMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd