Prawo karne przyszłości

Utworzono: czwartek, 26 marzec 2020 Anna Leszkowska Drukuj E-mail


prawo karne przyszlosci 1Prawo karne przyszłości to książka autorstwa Kamila Mamaka wydana przez prawniczą oficynę wydawniczą Wolters Kluwer.

Szybki rozwój technologii cyfrowych, automatyki i robotyki, rozkwitająca sztuczna inteligencja tworzą nową jakość naszego życia, ale też ujawniają opóźnienie nauk społecznych w stosunku do nauk ścisłych i technicznych. To nienadążanie za nowymi technologiami widać nie tylko w filozofii, etyce, ale i w prawie – zarówno cywilnym jak i karnym.

W książce Prawo karne przyszłości Kamil Mamak pokazuje, z jakimi problemami już się spotykają prawnicy i z jakimi będą musieli się mierzyć w najbliższej przyszłości.
Czy np. uszkodzenie komuś narządów bionicznych jest tożsame z uszkodzeniem narządów naturalnych (a co, jeśli oczy bioniczne lepiej widziały niż biologiczne)? Kto odpowiada za wypadek samochodowy, jeśli auto było autonomiczne? Czy można ukarać robot chirurgiczny za błąd medyczny? Czy dopuszczalne jest odbywanie wieloletniej kary więzienia w jeden dzień wskutek zastosowania środków psychoaktywnych spowalniających odczuwanie upływu czasu? Czy winno być karalne planowanie dzieci ułomnych? Do jakiego stopnia można stosować inwigilację społeczeństwa pod pozorem zapewnienia jego bezpieczeństwa?

Książka podzielona jest na pięć rozdziałów dotyczących problematyki człowieka z czasu przemian, coraz powszechniejszego użycia robotów, reformy karania oraz pozytywnym technologiom i zjawiskom związanym z postępem technologicznym. Na zakończenie książki autor umieścił jednak rozdział „ostrożnościowy”, w którym skupia się na niebezpiecznych społecznie kierunkach postępu naukowego i technicznego. Dotyczy to np. niemożliwości zatarcia skazania w dobie rozwiniętego Internetu (łącznie z rozważaniem, czy to dobrze, czy źle), możliwej manipulacji wspomnieniami – usuwania ich i „wklejania” nowych (i konsekwencjach tego w procesie karnym), zastosowania dronów do inwigilacji ludzi (m.in. w celach przestępczych), zdalnej kontroli ciała (interfejs mózg-komputer – kto jest odpowiedzialny za zachowanie człowieka?), czy też zagadnienia dzisiaj jeszcze dość abstrakcyjnego, czyli przeszczepu głowy w celu uwolnienia się od odpowiedzialności karnej.

Charakter popularnonaukowy książki podkreśla nie tylko przystępnie i atrakcyjnie podana tematyka prawna, ale i jej szata graficzna (grafika Bartosza Mamaka), oraz liczne odniesienia do filmów science fiction, w których reżyserzy poruszali dany problem. Do tego dochodzą liczne przypisy i bibliografia obejmująca zarówno artykuły naukowe (w tym doniesienia internetowe) jak i publikacje książkowe oraz polskie akty prawne odnoszące się do tej tematyki.(tm)

Prawo karne przyszłości, Kamil Mamak, Wolters Kluwer, Warszawa 2017, s. 261, cena 49 zł (w tym 5% VAT)

Odsłony: 221
DMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd