banner


Na stronie Biura ds. Polityki Naukowej i Technologicznej(OSTP) rządu USA ukazało się ciekawe ogłoszenie dotyczące opracowania planu interwencji klimatycznych. Poniżej przedstawiamy jego treść.


Wniosek o wkład w pięcioletni plan badań nad interwencją klimatyczną

W ustawie o skonsolidowanych środkach z 2022 r. Kongres polecił Biuru ds. Nauki i Polityki Technologicznej Białego Domu (OSTP), w koordynacji z odpowiednimi agencjami federalnymi, opracowanie pięcioletniej „naukowej oceny działań związanych z energią słoneczną i innymi szybkimi interwencjami klimatycznymi w kontekście krótkoterminowych zagrożeń i zagrożeń klimatycznych.

Sprawozdanie powinno zawierać:
1) określenie celów w odpowiednich obszarach badań naukowych;
(2) możliwości wymagane do modelowania, analizowania, obserwacji i monitorowania składu atmosfery;
(3) skutki klimatyczne i budżet promieniowania Ziemi; oraz
(4) koordynacja federalnych badań i inwestycji w celu przeprowadzenia tej oceny w celu zarządzania krótkoterminowym ryzykiem klimatycznym oraz badań w zakresie interwencji klimatycznych.”
OSTP uznaje wagę tego tematu badawczego. Przy wsparciu amerykańskiego programu badań nad zmianami globalnymi OSTP oferuje krótki okres na uwagi, aby umożliwić społeczeństwu wniesienie wkładu, a jednocześnie zapewnić terminową odpowiedź Kongresowi.

Plan ten skupi się na badaniach związanych z interwencją klimatyczną i wymagane są uwagi wyłącznie w tym kontekście.


Za: https://www.whitehouse.gov/ostp/legal/
(tłum. maszynowe)


Zamieszczamy też link do rozmowy na ten temat z byłym głównym analitykiem SBU, Dmitrijem Jefimowem na portalu Ukraina.ru:
https://ukraina.ru/20231127/1051405411.html