Początek Wszechświata

Utworzono: poniedziałek, 28 marzec 2016 al Drukuj E-mail

 Wydawnictwo Copernicus Center Press wydało kolejną książkę sławnego kosmologa i popularyzatora nauki Johna D. Barrowa, w tłumaczeniu Stanisława Bajtlika pt. Początek Wszechświata.

 

poczatek-wszechswiataJest to fascynująca podróż do źródeł czasu, materii i przestrzeni, której początek  autor opisuje w Przedmowie tak:

„Na początku Wszechświat  był piekłem wypełnionym promieniowaniem, zbyt gorącym, by mogły uchować się w nim jakiekolwiek atomy.
W ciągu pierwszych kilku minut ostygł na tyle, że powstały jądra najlżejszych pierwiastków.
Setki tysięcy lat później kosmos stał się wystarczająco chłodny i rzadki, by elektrony mogły połączyć się z jądrami, tworząc całe atomy.
Wkrótce potem powstały proste cząsteczki, miliardy lat później złożony cykl procesów doprowadził do skupienia materii w gwiazdy i galaktyki.
Dopiero wtedy, po powstaniu stabilnych układów planetarnych, rozpoczęły się procesy biochemiczne, których do końca jeszcze  nie rozumiemy.
Ale jak rozpoczął się ten skomplikowany cykl wydarzeń? Co mogą powiedzieć o początku Wszechświata współcześni kosmologowie?”
 

Zadaniem, jakie autor sobie postawił jest dostarczenie skrótowego obrazu narodzin Wszechświata  z wykorzystaniem różnych spekulacji naukowych dotyczących m.in. natury czasu i Wszechświata inflacyjnego, czy tuneli czasoprzestrzennych. Przedstawienie pytań, jakie towarzyszą zarówno kosmologom, jak i uczonym innych specjalności, którzy zajmują się badaniem kosmosu a dotyczących świadectw wczesnej historii Wszechświata, najnowszych teorii początku jego istnienia, możliwości sprawdzania ich poprzez obserwacje.

Dziś – zwłaszcza po odkryciu fal grawitacyjnych – tajemnice powstawania galaktyk mogą być szybciej zgłębione niż się to wydawało jeszcze kilka lat temu. A to oznacza, że jesteśmy coraz bliżej opisania jedności praw kosmosu i swojego istnienia w nim.

Książka – nieduża – ma osiem rozdziałów zaopatrzonych w rysunki i bibliografię, a także indeks.(al.)

 

 

Początek Wszechświata, John D. Barrow, Wydawnictwo Copernicus Center Press, Kraków 2016, s. 182, cena 39,90 zł (w tym VAT). Książka dostępna także jako e-book.

Odsłony: 1131
Our website is protected by DMC Firewall!