Architekci zwycięstwa

Utworzono: środa, 18 lipiec 2018 Anna Leszkowska Drukuj E-mail

Architekci zwycięstwaWydawnictwo RM wydało książkę Paula Kennedy’ego w tłumaczeniu Katarzyny Skawran pt. Architekci zwycięstwa. Jak inżynierowie wygrali drugą wojnę światową.

Właśnie inżynierowie, nie wodzowie, choć autor nie pomija strategów. Mówi natomiast o rozwiązywaniu problemów wojennych przez ludzi głównie w środkowych latach wojny – od końca 1942 (właściwie od konferencji w Casablance w styczniu 1943) do połowy 1944 roku, uzasadniając wybór tego okresu tym, iż właśnie w tych 18 miesiącach zdecydowały się losy wojny.

W pięciu rozdziałach (z licznymi przypisami, zdjęciami i mapami oraz obszerną bibliografią) opowiada o tym, jak dzięki niewielkim grupom ludzi i instytucjom przywódcy polityczni mogli osiągnąć sukcesy na lądzie, w powietrzu i na morzu, na czym polegały wojskowo-operacyjne problemy, oraz kim byli ci, którzy je rozwiązali i jak zostało to zrobione.

Jak pisze autor we wstępie do książki, ma ona za zadanie pokazać, jak odwrócono bieg wojny dzięki wynalazkom i pomysłom ludzi i organizacji zajmujących się rozwiązywaniem problemów związanych z pokonaniem Niemców. Autor koncentruje się nie tyle na opisanych i powszechnie znanych faktach jak np. działanie zespołu deszyfrantów Ultra z Bletchley Park (p. Enigma) i jego odpowiedników na Pacyfiku, co na ludziach, o których mniej wiemy, np. Percym Hobartcie, konstruktorze czołgów zdolnych przebić się przez pola minowe i zasieki z drutu kolczastego, czy na wynalazcach sztucznych portów Mulberry.

Wyjaśnia też znaczenie dla armii zwycięzców niektórych wynalazków, np. magnetronu wnękowego (Johny Randall, Harry Boot), zamontowania przez Ronnie Harkera silnika Merlin 61 Rolls-Royce’a w myśliwcu Mustang P-51, czy ruchomej zapory ogniowej „Johnny” Walkera umożliwiającej zatapianie U-Bootów.

Jest to więc książka doceniająca wysiłek wojenny ludzi drugiego planu, których profesjonalizm i pomysłowość pozwoliły aliantom powstrzymać, a w ostateczności pokonać armię Hitlera i jego koalicjantów. (js)

Architekci zwycięstwa. Jak inżynierowie wygrali drugą wojnę światową, Paul Kennedy, Wydawnictwo RM, 2015, s. 456, cena 39,90 zł.

 

 

Odsłony: 570
DMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd