Nowe teorie wszystkiego

Utworzono: sobota, 27 październik 2018 Anna Leszkowska Drukuj E-mail

nowe teorieWydawnictwo Copernicus Center Press wydało książkę Johna D. Barrowa w tłumaczeniu Radosława Kosarzyckiego - Nowe teorie wszystkiego z podtytułem W poszukiwaniu ostatecznego wyjaśnienia.

Jest to nowe spojrzenie na to, co dotychczas naukowcom poszukującym uniwersalnej, jednej teorii wszystkiego, udało się ustalić. Autor podkreśla, iż osiągnięcia wielu dziedzin nauk – nie tylko fizyki matematycznej, czy kosmologii – podważyły naiwne oczekiwanie, że teoria wszystkiego w sposób całkowity określi wszelkie definiujące wartości we wszechświecie, które sprawiają, że możliwe jest istnienie w nim życia.
Studzi nadzieje entuzjastów szybkiego postępu w nauce, że rozwiązanie jest tuż-tuż, bo droga do stworzenia i przetestowania takiej teorii przez fizyków jest jednak długa. I jak dotąd – za mało poznana. W dodatku nie ma pewności, czy ją poznamy dokładnie, bo nie da się odróżnić końca badań naukowych od ich początku.

John D. Barrow prowadzi czytelnika przez najnowsze koncepcje związane z tą teorią: od teorii M (Mystery, Matrix lub Millenium – bo takie przypisano znaczenia tej nazwie) superstrun, dotyczącej jedenastu wymiarów czasu i przestrzeni, poprzez spekulacje opisujące świat jako program komputerowy, po nowatorskie podejście do obliczeń i złożoności. Spogląda na problemy stojące przed naukowcami poszukującymi teorii wszystkiego od strony fizyki, astronomii, kosmologii, filozofii, matematyki, logiki, biologii, historii czy religii, co uzmysławia czytelnikom skalę trudności w konstruowaniu takiej teorii.

Nie znaczy to jednak, że zakłada, iż stworzenie teorii wszystkiego nie będzie możliwe. Jak podkreśla, jedność wszechświata jest głęboko zakorzenionym oczekiwaniem ludzi od początków istnienia społeczeństw, co pokazują m.in. mity i religie. Zatem można mieć nadzieję, iż stworzenie jednej teorii wyjaśniającej wszystko, dającej podstawy do zrozumienia sensu różnorodności natury, to tylko kwestia czasu.(Tm)

Nowe teorie wszystkiego. W poszukiwaniu ostatecznego wyjaśnienia, John D. Barrow, wyd. I, Kraków 2018, s.429, cena 59,90 zł (w tym VAT), książka dostępna także jako e-book.

Odsłony: 567
DMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd