banner


myslenie pyt. 1Wydawnictwo Studio Emka wydało książkę Marilee Adams pt. Myślenie pytaniami w tłumaczeniu Małgorzaty Małeckiej. O jej popularności na świecie świadczy fakt, iż jest to już trzecie wydanie – uaktualnione i poszerzone.


Podtytuł książki: 12 narzędzi skutecznych w przywództwie, coachingu i życiu każe się domyślać, iż jest to instrukcja dla ludzi na stanowiskach kierowniczych, wykonujących różne zawody. To jednak tylko częściowa prawda, gdyż z tego beletrystycznie ujętego poradnika z dziedziny psychologii korzystać mogą wszyscy mierzący się z problemami, których rozwiązanie wydaje im się trudne, wręcz niemożliwe. Bo jest to książka o refleksji i dystansie do samego siebie, ale i do świata.

Autorka – psycholożka i twórczyni metody myślenia pytaniami – pokazuje, jak za pomocą prostych pytań, logicznych, acz z reguły nieoczywistych dla zmagających się z jakimś problemem – możemy nie tylko wychodzić „z dołka”, ale zmieniać swoje spojrzenie na rzeczywistość i tok myślenia. To, o czym pisze, każdy zna z autopsji – niezdany egzamin, konflikt z szefem, żoną, blokada psychiczna przed podjęciem trudnej decyzji, beznadzieja sytuacji, w jakiej się ktoś znalazł. Nie zawsze jest się kogo poradzić, nie zawsze ten, który radzi, wie jak to dobrze zrobić. Ta książka może być cenną pomocą, uczącą spojrzeć na sytuację, w jakiej się znaleźliśmy trzeźwo, ale i z empatią do tych, z którymi nie możemy się porozumieć.

I choć wydaje się, że opisywane „przygody” z blokadą myślenia to banał, a pytania, jakie mogą być lekarstwem na te bariery to też banał, niemniej większość z nas nie stawia ich sobie w trudnych momentach. Wynika to z trudności przełożenia emocji na racjonalne myślenie. Autorka zatrzymuje czytelnika przed dalszym brnięciem w emocje i pokazuje od strony rozumu, że sytuacja, w jakiej się znalazł wygląda zupełnie inaczej.

Taka pauza refleksyjno-filozoficzna jest nam niezbędna w wielu sytuacjach, niekoniecznie trudnych. Bowiem w świecie, w którym rządzą emocje zatrzymanie ludzi w ich nakręcaniu staje się koniecznością – inaczej wszyscy zwariujemy.(al.)

 

Myślenie pytaniami. 12 narzędzi skutecznych w przywództwie, coachingu i życiu, Marilee Adams, Wydawnictwo Studio Emka, Warszawa 2020, s. 255, cena 39,90 zł