banner

przyszloscPeter H. Diamandis, założyciel ponad 15 firm technologicznych z Doliny Krzemowej, futurolog, oraz Steven Kotler – dziennikarz i pisarz, to autorzy trzeciej (po Abundance i Śmiało!) wspólnie napisanej książki pt. Przyszłość jest bliżej, niż nam się wydaje. Książkę w tłumaczeniu Piotra Cypryańskiego wydała oficyna Poltext.*

Dla czytelników, którzy się nią zainteresują – a warto! – już sam tytuł wiele mówi o jej treści, a podtytuł ją jeszcze uszczegółowia: Jak konwergencja technologii radykalnie zmieni biznes, przemysł i nasze życie.
Autorzy pokazują w niej skutki coraz bardziej przyspieszającego rozwoju nowych technologii, wykorzystujących zarówno sztuczną inteligencję (AI), jak i rzeczywistość rozszerzoną (AR). Połączenie innowacyjnych technologii, których rozwój przyspiesza wykładniczo, tworzy już dzisiaj nową jakość życia człowieka we wszystkich dziedzinach: produkcji, usługach, edukacji, medycynie, rozrywce, turystyce i innych. Technologie te zawładną światem (a na pewno jego najbardziej rozwiniętą cywilizacyjnie częścią) już wkrótce, zapewne kiedy upowszechni się inna innowacyjna technologia – 5G, pozwalająca na szybszy przesył danych.

Książka Diamandisa i Kotlera powstawała przed wybuchem pandemii Covid i po roku jej trwania już wyraźnie widać, jakiemu przyspieszeniu ulegają te procesy – spowalnia je tylko polityka.
Książka składa się z trzech części zatytułowanych: Potęga konwergencji, Odrodzenie wszystkiego oraz Przyszłość, która jest bliżej. Autorzy rozpatrują w nich takie zagadnienia jak inne opcje transportu (pojazdy autonomiczne), awatary, komputery kwantowe, sztuczną inteligencję, robotykę, druk 3D, blockchain, rzeczywistość wirtualną i rozszerzoną, nano- i biotechnologię – w części pierwszej;
w części drugiej – przyszłość handlu, reklamy, rozrywki, edukacji, opieki zdrowotnej (także długowieczności), ubezpieczeń, finansów, nieruchomości oraz żywności;
a w trzeciej analizują zagrożenia i rozwiązania problemów, z jakimi już dzisiaj się zmagamy: brakiem pitnej wody, zmianami klimatu, odpadami, utratą walorów przyrodniczych oraz bezrobocia technologicznego i ryzyka egzystencjalnego.

Z tego spisu tematów, jakimi zajmują się w książce jej autorzy wyraźnie widać, że nowe technologie, a zwłaszcza ich akceleracja, stworzą zupełnie inny świat niż ten, na jakim żyjemy. Przebudują one drastycznie wszystkie obszary naszego życia i doprowadzą zapewne do upadku naszej cywilizacji i człowieka. Jego miejsce zajmie nowy, dziś trudno wyobrażalny gatunek, przed czym ostrzegają najwybitniejsi myśliciele naszych czasów. (al)

*Fragment książki – Metainteligencja – przedstawiamy w tym numerze SN.

Przyszłość jest bliżej, niż nam się wydaje. Jak konwergencja technologii radykalnie zmieni biznes, przemysł i nasze życie, Peter H. Diamandis, Steven Kotler, wydawnictwo Poltext, wyd. I, Warszawa 2021, s. 474, cena 64,90 zł.